poniedziałek, 28 luty 2022 15:25

Fiszer: Paraliż bankowych systemów finansowych to prawdziwa tragedia

Napisał
Fiszer: Paraliż bankowych systemów finansowych to prawdziwa tragedia fot. free-images.com/Pixabay

Patrząc z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, docelowe całkowite wycofanie gotówki z obiegu jest poważnym błędem. I tak nasze, czyli ludzkości, uzależnienie od elektronicznych systemów komputerowych zarządzających niemal całym naszym życiem. W ten sposób stajemy się bardzo podatni na broń XXI wieku - cyberataki, przed czym ostrzega m.in. bank centralny - napisał na portalu Najwyższego Czasu! mjr Michał Fiszer, ekspert wojskowy.

Jego zdaniem sprawa gotówki stała się nawet przyczyną dwugłosu w obozie rządzącym. „Podczas gdy Ministerstwo Finansów promuje obrót bezgotówkowy i chce forsować przepisy, które będą stopniowo ograniczały możliwość posługiwania się tradycyjnym pieniądzem, to prezes NBP Adam Glapiński stoi na stanowisku, że obywatele powinni mieć wybór. I w tym sporze, patrząc z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i społeczeństwa, to on stoi na absolutnie słusznym stanowisku”.

Jak podkreśla ekspert paraliż bankowych systemów finansowych to prawdziwa tragedia. „Błyskawicznie doprowadzi do katastrofalnych skutków. Zatrzyma się cały transport, bo nikt, ani osoba prywatna, ani przedsiębiorca z samochodem dostawczym lub ciężarówką, nigdzie nie kupi paliwa, nie mogąc zapłacić kartą albo wykonując przelew. Do sklepów nie dotrze więc zaopatrzenie, ale to akurat nie problem – bo przecież w sklepach nikt nic nie kupi. Bardzo szybko zatem zostaniemy bez podstawowych środków do życia. I co dalej? - pyta major Fiszer.

W jego przekonaniu „dlatego zachowanie gotówki na rynku jest po prostu nieuchronne. Konieczne. Obroty gotówką pozwolą na zachowanie funkcjonowanie społeczeństwa nawet przez kilka dni, do czasu, aż systemy bankowe zostaną odblokowane i ponownie ruszy obrót bezgotówkowy, płatności kartą, wypłaty z bankomatów. Sprzedaż w sklepach za gotówkę będzie możliwa, pod warunkiem działania kas fiskalnych (są one połączone z urzędami skarbowymi).

A jeśli z jakichś przyczyn i one nie będą działały, personel sklepów będzie musiał zapisywać sprzedaż ręcznie czy nawet komputerowo, by później rozliczyć się z fiskusem tak, jak to było w zamierzchłych czasów, gdy kasy fiskalne nie istniały. Ale najważniejsze, że będzie jakieś wyjście”.(...)

„Ja zwykle zostawiam sobie część pieniędzy w gotówce, taki nawyk człowieka urodzonego u progu lat 60. I szczerze mówiąc, będąc obdarzonym sporą wyobraźnią, ciężko mi wyobrazić sobie sytuację w której miałbym polegać wyłącznie na wrażliwych na atak sieciach komputerowych. I tak żyjemy już w cywilizacji, która - jak kiedyś napisał znany publicysta Rafał Ziemkiewicz - całkowicie zniknie, kiedy ktoś wyjmie wtyczkę z gniazdka - kończy ekspert”.

Całość tekstu: https://nczas.com/2022/02/28/major-fiszer-w-ten-sposob-stajemy-sie-bardzo-podatni-na-bron-xxi-wieku/