piątek, 18 marzec 2022 11:03

Przygotowanie domu z drewna do malowania: podstawowe kroki

Napisał
Warto jest pamiętać, że przygotowanie do malowania domku z drewna wykracza poza zwykłe skrobanie starej farby Warto jest pamiętać, że przygotowanie do malowania domku z drewna wykracza poza zwykłe skrobanie starej farby mat.pras

Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o malowanie zewnętrznej części domu z drewna, to wiele zależy od tego, jak przygotujesz powierzchnię przed nałożeniem farby.

Tak naprawdę, wynik końcowy w dużej mierze zależy od odpowiedniego i dokładnego przyszykowania drewnianej elewacji. 

Warto jest pamiętać, że przygotowanie do malowania domku z drewna wykracza poza zwykłe skrobanie starej farby. Istnieje wiele innych ważnych zadań, które należy wykonać, aby odczuwać satysfakcję z uzyskanego rezultatu. Oto kilka podstawowych czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem nakładania farby.

Krok 1: mycie

Oczyszczenie drewnianej elewacji przed malowaniem jest niezwykle ważne, ponieważ pozwoli na bardziej równomierne nałożenie farby i przyleganie jej kolejnych warstw do drewna. Należy oczyścić konstrukcje, jakimi są domki drewniane, z brudu, kurzu i pleśni, aby zwiększyć trwałość i sprężystość powłoki. Można użyć do tego celu myjki ciśnieniowej, jeśli jednak nie posiadasz takiego sprzętu świetnie sprawdzi się gąbka lub szczotka o miękkim włosiu i woda z mydłem. Pamiętajmy, że fasada domu musi być sucha przez około 24 godziny przed nałożeniem nowej farby.

\\192.168.208.33\Marketing\5. SEO\SEO articles\March 2022\EN\8 straipsnis.jpg

Krok 2: skrobanie 

Kolejny krokiem jest skrobanie starej farby, ponieważ, gdy farba się starzeje zaczyna pękać i łuszczyć się. Ta chropowata, niestabilna powierzchnia nie jest dobrym podłożem do nałożenia nowej warstwy farby, dlatego stara farba musi zostać usunięta. Dobrym rozwiązaniem jest użycie papieru ściernego, aby pozbyć się wszelkich pozostałości po dawnym malowaniu. Ponadto, okres skrobania da również szansę na wyschnięcie drewnianej elewacji po procesie czyszczenia.

Krok 3: naprawianie

Przed nałożeniem nowej farby, a po etapie skrobania przychodzi czas na wykonanie niezbędnych napraw. Jeśli, na przykład uszkodziłeś drewno podczas skrobania, usuwania niedoskonałości lub zwyczajnie zauważyłeś jakieś pęknięcia, szpary, to naprawa ma sens tylko i wyłącznie przed rozpoczęciem malowania. W przypadku, gdy drewniana powierzchnia jest nawet lekko uszkodzona lub spróchniała, należy naprawić te miejsca, aby zaoszczędzić czas, pieniądze i wysiłek w przyszłości.

Krok 4: uszczelnianie

Po usunięciu starej farby i wykonaniu napraw nadszedł czas, aby poszukać luk w złączach zewnętrznych, dziur po gwoździach lub innych nieprawidłowości w powierzchni. Uszczelniacz sprawi, że zewnętrzna strona Twojego domu z drewna będzie wodoszczelna i zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi. Po zakończeniu uszczelniania można użyć papieru ściernego, aby stworzyć gładką powierzchnię do malowania. 

Krok 5: impregnowanie

Ostatnim krokiem przed rozpoczęciem nakładania wybranej farby jest nałożenie warstwy podkładu na elewację drewnianego domu. Podkład nie tylko pomaga farbie lepiej przylegać do powierzchni, ale także zapewnia niewidoczną warstwę bazową, która chroni budynek przed niekorzystnym wpływem warunków pogodowych. Ponadto, sprawia, że farba będzie rozprowadzać się równomiernie i gładko, a kolor będzie zgodny z wybranym odcieniem. Chociaż nałożenie impregnatu może wydawać się dodatkowym krokiem, jest to niezwykle ważne, ponieważ zaimpregnowana powierzchnia będzie wymagała mniejszej liczby warstw farby, aby uzyskać pożądane pokrycie, co pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy.

Chociaż przygotowanie powierzchni jest ważne przed rozpoczęciem malowania nawet mebli ogrodowych, to jest ono jeszcze ważniejsze, gdy w grę wchodzi zewnętrzna strona domu z drewna. Drewniana elewacja musi być odpowiednio przygotowana i pomalowana, ponieważ tylko wtedy dom będzie odporny na żywioły – promieniowanie UV, ulewny deszcz, etc. Przy odpowiednim przygotowaniu będziesz cieszyć się piękną fasadą domu przez wiele lat.