czwartek, 24 marzec 2022 12:02

Wybrany wykonawca gazociągu przyłączeniowego do Dolnej Odry

Napisał
Wybrany wykonawca gazociągu przyłączeniowego do Dolnej Odry fot. free-images/Pixabay

GAZ-System podpisał umowę na wybudowanie ok. 63 km gazociągu relacji Przywodzie - Dolna Odra oraz stacji gazowej. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na przełom marca i kwietnia br.

Trasa gazociągu przyłączeniowego o średnicy DN700 mm i ciśnieniu MOP 8,4 MPa będzie przebiegać przez woj. zachodniopomorskie na terenie gmin:  Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Banie, Bielice, Gryfino, Widuchowa. Lokalizacja inwestycji została wyznaczona w taki sposób, aby nie kolidowała z zabudową mieszkaniową. Zakres prac obejmuje budowę ok. 63 km gazociągu, który połączy Elektrownię Dolna Odra w miejscowości Nowe Czarnowo z istniejącym gazociągiem relacji Szczecin - Lwówek. Dla potrzeb przyłączenia powstanie także stacja gazowa o przepustowości 250 000 m3/h.  

- Elektrownia Dolna Odra będzie korzystać z gazu ziemnego dostarczanego do Polski za pośrednictwem rozbudowywanego Terminalu LNG w Świnoujściu oraz będącego na ukończeniu gazociągu Baltic Pipe. Dzięki tym strategicznym inwestycjom GAZ-System zapewni bezpieczne i stabilne źródło energii dla produkcji prądu na potrzeby ponad 1,5 miliona mieszkańców oraz wielu zakładów przemysłowych z województwa zachodniopomorskiego i okolic. Zakończenie prac budowlanych zostało zaplanowane na przełomie III i IV kwartału 2023 r - powiedział Artur Zawartko, wiceprezes GAZ-System. 

Gazociąg przyłączeniowy umożliwi zasilanie Elektrowni Dolna Odra, należącej do PGE GiEK S.A. (obecna nazwa PGE Gryfino 2050 sp. z o.o.), gazem dostarczonym do Terminalu LNG w Świnoujściu oraz gazem z Szelfu Norweskiego, który będzie transportowany gazociągami, powstającymi w ramach Projektu Baltic Pipe. Połączenie elektrowni z infrastrukturą przesyłową GAZ-System umożliwi produkcję energii elektrycznej z niskoemisyjnego paliwa gazowego, co wpłynie korzystnie na środowisko i poprawę jakości powietrza w regionie.

Wykonawcą prac budowlanych została firma PORR SA w Warszawie.