wtorek, 29 marzec 2022 12:07

Cztery piąte ekspertów IT zarabia ponad 8 tys. zł netto

Napisał
Cztery piąte ekspertów IT zarabia ponad 8 tys. zł netto fot. No Fluff Jobs

Dla niemal 25% rekruterów oczekiwania finansowe specjalistów IT są za wysokie. Z kolei głównym motorem zmian pracodawcy dla 61 proc. specjalistów IT z doświadczeniem na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym jest wysokość zarobków i management firmy (37 proc.).

Jak wynika z raportu „Kompetencje w IT. Perspektywy kandydatów, specjalistów i rekruterów” przygotowanego przez No Fluff Jobs i Uniwersytet SWPS, sytuacja kształtuje się podobnie wśród najbardziej doświadczonych w branży, czyli ekspertów, którzy jednak częściej niż specjaliści zmieniają miejsce pracy ze względu na panującą w niej atmosferę (37 proc.) i brak wyzwań (34 proc.). 

Ponadto większość początkujących (79 proc.), czyli stażystów i juniorów, zadeklarowała zarobki w przedziale od 2001-6000 zł netto. W przypadku specjalistów IT - z doświadczeniem na poziomie średniozaawansowanym (tzw. midów) oraz zaawansowanym (tzw. seniorów) - blisko 71 proc. może liczyć na zarobki w przedziale od 6 do 10 tys. zł netto. 81,6 proc najbardziej doświadczonych w branży, na stanowiskach eksperckich, deklaruje zarobki powyżej 8 tys. zł.

Z badania wynika, że odsetek pracujących w oparciu o umowę o pracę był niemal identyczny dla wszystkich poziomów doświadczenia (57 proc.). Różnice dostrzec można w przypadku umów B2B - tylko 11 proc. początkujących wskazało ten typ umowy.

Co tak kusi przyszłych mistrzów kodu i nie tylko? Swoboda w działaniu, którą często oferuje branża IT. Chodzi zapewne o czynniki, takie jak powszechna praca zdalna, możliwość wyboru preferowanego typu umowy czy ułożenia harmonogramu pracy pod plany prywatne, a nie odwrotnie. Oczywiście tuż za elastycznym podejściem znalazła się wizja wysokich zarobków oraz innowacyjność sektora. Kandydaci są również świadomi kondycji branży i rosnącego zapotrzebowania na specjalistów IT.

Z zebranych danych wynika, że jako najbardziej przydatne technologie w rozwoju kariery IT kandydaci wskazali Pythona (49%), Javę (44%), SQL-a (36%) oraz JavaScript (31%). Co ciekawe, już specjaliści IT, czyli osoby na minimum stanowisku juniorskim, udzielili zgoła innych odpowiedzi. Ich topowa czwórka prezentuje się następująco: SQL (46%), JavaScript (37%), Python (31%) oraz Java (27%). Czy ta różnica powinna nas niepokoić? Otóż z badania wiemy, że 29% kandydatów nie potrafi określić, które umiejętności twarde są potrzebne, by rozpocząć karierę w IT. Zdezorientowani pretendenci do świata IT często nie mają co liczyć na pomoc ze strony rekruterów, którzy bywają równie zagubieni. Bowiem co trzeci rekruter nie jest w stanie określić technologii wymaganych na poszczególnych stanowiskach. 

Praca w IT to coś więcej niż programowanie. Możliwości jest naprawdę wiele i nie zawsze wiążą się one z pisaniem kodu. Co więcej, obecnie role nieprogramistyczne przeżywają swój renesans. Według raportu rocznego No Fluff Jobs oferty pracy w kategorii Product Management zaliczyły wzrost o 315%, UX/Design - skok o 243%, a Business Analysis  - o 159%.