piątek, 25 marzec 2022 19:14

Raport ESG – jak dobrze go przygotować?

Napisał

Podczas I Kongresu ESG poruszono temat jak prawidłowo przygotować się do opracowania raportowania pozafinansowego? - Kluczowe jest przygotowanie strategii i przeanalizowanie jakie firma ma szanse i jakie może spotkać zagrożenia.

Druga kwestia to wybranie tego, co należy pokazać, żeby to były wiarygodne dane. Największym problemem może być w tym przypadku środowisko, bo pokazanie tego jak faktycznie wpływamy na klimat i jak klimat wpływa na nas wymaga faktycznie pokazania właśnie na liczbach. – mówiła Ilona Pieczyńska-Czerny, dyrektor PwC

Ekspertka zauważyła także, że jeśli spółka chce przygotować dobry raport powinna wdrożyć sprawy pracownicze w raportowanie ESG, powinna przeprowadzić dialog i zorientować się jakie są dla nich kluczowe obszary, z czego czerpią satysfakcję i spółka powinna uwzględnić w strategii. 

W dokumencie poza zestawieniem realizacji celów powinny pojawić się także informacje dotyczące realnych działań. Nie wszyscy jednak mogą zawierać dane łatwe do zweryfikowania. - Pomiary zużycia wody czy energii mogą budzić wątpliwości. Duże spółki prowadzą takie pomiary, także efektywności energetycznej i tu nie ma wątpliwości, ale z kolei u małych przedsiębiorców jest to pewnego rodzaju wyzwanie i ryzyko, że nie zawsze te dane są do końca wiarygodnymi. Remedium dla takich sytuacji jest atestacja sprawozdań i o takiej atestacji myśli Unia Europejska.  – dodała Pieczyńska- Czerny. 

Jak wiadomo sam raport jest dokumentem obszernym i złożonym. Czy w przyszłości będzie łatwiejszy i czytelniejszy? Unia Europejska pracuje nad takim dokumentem. - Sam raport nie będzie się różnij w odniesieniu do kraju, ale do branży, natomiast pomysł jest taki, aby raport był jednolity i łatwy do porównania. – podsumowała dyrektor PwC. 

Więcej informacji o ESG na stronie https://esgkongres.pl

Pełen zapis paneli https://www.youtube.com/watch?v=DnlFcC8CRBA 

Facebook: https://www.facebook.com/kongresesg/ 

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/kongresesg/