wtorek, 29 marzec 2022 08:30

Świadomość o ESG wymaga nauki

Napisał
Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania biznesowe w obszarach automatyki, chemii, biomedycyny, teleinformatyki Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania biznesowe w obszarach automatyki, chemii, biomedycyny, teleinformatyki mat.pras

ESG zaczyna być kluczowym trendem wśród spółek notowanych giełdzie, które przygotowują strategie zrównoważonego rozwoju i wdrażają rozwiązania, by te cele osiągać.

Z kolei wśród małych i średnich przedsiębiorców trudno jest mówić o jednolitej świadomości w tym zakresie. – Faktycznie dużo do życzenia pozostaje wciąż wśród małych i średnich przedsiębiorców. Mam wrażenie, że w tym przypadku ESG jest wrzucane do tego samego worka, co Zielony Ład, zielona transformacja co przyczynia się do chaosu informacyjnego i sprawia, że trudno się w tym odnaleźć. – mówi profesor Piotr Stankiewicz, dyrektor Oceny Technologii w Sieci Badawczej Łukasiewicz 

Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania biznesowe w obszarach automatyki, chemii, biomedycyny, teleinformatyki, materiałów oraz zaawansowanego wytwarzania. Stanowi tę część nauki, która pracuje dla przedsiębiorczości i wspiera rozwój polskich firm. Działając w formule Science is Business spotyka się z przedsiębiorcami i oferuje rozwiązania, które pomagają usprawniać biznes oraz tworzyć technologie zmieniające rzeczywistość. Sieć Badawcza Łukasiewicz ma na celu wspieranie edukacji także w zakresie realizacji ESG. -  Zmiana związana z zieloną transformacją jest olbrzymia, jesteśmy w pewnym sensie w oku cyklonu, który wywraca nam świat do góry nogami. Musimy pamiętać, że Zielony Ład to nie tylko energetyka, ślad emisyjny, ale to jest gospodarka obiegu zamkniętego, ale program od pola do stołu, czyli rolnictwo, bioróżnorodność, to są aspekty społeczne i we wszystkich tych sferach są generowane wytyczne prawne, które będą dotyczyły polskich przedsiębiorców i zmienią kształt rynku, społeczeństwa kształt rynków i branż. Biorąc pod uwagę te rzeczy, świadomość będzie zawsze zbyt mała i wymaga edukacji. – tłumaczył podczas I Kongresu ESG Piotr Stankiewicz, dyrektor Oceny Technologii w Sieci Badawczej Łukasiewicz. 

Sieć Badawcza Łukasiewicz wchodzi na zupełnie nowy, globalny poziom zwiększając szanse Klientów na pozyskiwanie międzynarodowych grantów i partnerów gospodarczych. Pracuje w ramach Grup Badawczych, które skupiają ekspertów z różnych Instytutów. Ich celem jest wypracowanie portfela wspólnych projektów, wymiana doświadczeń i kompetencji oraz integracji pracowników, a także wsparcie we wdrażaniu ESG wśród MŚP. - O roli nauki w zbyt mało się mówi w kontekście ESG, szczególnie jeśli mówimy o ESG nie w kontekście nie tylko samego raportowania, które pokazuje nam faktyczny stan realizacji celów, ale z perspektywy strategii i jej wdrażania. Taką strategię ma około 40 procent ze 160 spółek notowanych na giełdzie, ale tę strategię trzeba jeszcze realizować, a działania muszą opierać się na innowacjach dostarczanych przez naukę. Sieć Badawcza Łukasiewicz skupia 28 instytutów badawczych, 4700 naukowców i ekspertów, którzy mają wspierać przedsiębiorców we wprowadzaniu zrównoważonego rozwoju w różnych branżach. Przedsiębiorca może zgłosić się do Sieci Badawczej z prośbą o pomoc i po 15 dniach otrzymuje od nas rozwiązanie. – dodał profesor Stankiewicz. 

Więcej informacji o ESG na stronie https://esgkongres.pl/ 

Pełen zapis paneli https://www.youtube.com/watch?v=DnlFcC8CRBA 

Facebook: https://www.facebook.com/kongresesg/ 

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/kongresesg/