niedziela, 03 kwiecień 2022 12:20

Pandemia nie zatrzymała inwestycji w zielone aktywa

Napisał
Pandemia nie zatrzymała inwestycji w zielone aktywa fot. EFL

COVID-19 wstrzymał wiele inwestycji firmowych, ale nie dotyczyło to zielonych aktywów.

Jednocześnie eksperci spodziewają się, że pod wpływem nowych przepisów, rynek instalacji słonecznych w drugiej części roku przystopuje, a wojna w Ukrainie wyhamuje produkcję wielu modeli aut.

Wyniki EFL potwierdzają, że popyt na elektryczne samochody i fotowoltaikę jeszcze nigdy nie był tak wysoki. W 2021 r. Grupa sfinansowała ekoaktywa o wartości ponad 224 mln zł, co przełożyło się na ponad 114% dynamikę rok do roku.

- Z raportu „Zielona energia w MŚP. Pod lupą” wynika, że niemal wszyscy polscy przedsiębiorcy z sektora MŚP są świadomi wpływu, jaki wywierają na środowisko, a co drugi w praktyce dba o klimat. Dziś działania proekologiczne to nie jest chwilowa moda, lecz wyraz wspólnej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy. Firmy nie zapomniały o tym nawet w czasie pandemii, kiedy mierzyły się z zupełnie nowymi problemami. Zarówno udział energii słonecznej w przyroście mocy jak sprzedaż aut elektrycznych biją kolejne rekordy i wydawać by się mogło, że nic tego nie zatrzyma. W przypadku pierwszego obszaru rzeczywiście pierwsze miesiące tego roku są bardzo intensywne, gdyż konsumenci chcą zdążyć z instalacjami do zmiany przepisów, które wchodzą w życie od kwietnia. Potem nieco zwolnimy. Dla wielu firm nadal to jednak będzie ważny kierunek w ich transformacji energetycznej. Również inwestycje w auta elektryczne, w obliczu trwającej wojny w Ukrainie, nieco wyhamują. Ale w dłuższej perspektywie, drożejąca ropa, uniezależnienie się od rosyjskich surowców mogą spowodować większy nacisk na rozwój elektromobilności. Obok oczywiście rozwoju alternatywnych źródeł energii jak panele słoneczne czy elektrownie wiatrowe, gdzie jest potrzebna nie tylko zmiana prawa, ale i przygotowanie całej infrastruktury - mówi Wojciech Przybył, członek zarządu EFL.

Grupa EFL jest aktywnym uczestnikiem „zielonej rewolucji” w Polsce. I to zarówno na rynku finansowania elektrycznych samochodów jak i odnawialnych źródeł energii. W 2021 r. sfinansowała ekoaktywa o wartości ponad 224 mln zł, co przełożyło się na ponad 114% dynamikę rok do roku.

Z uwagi na zmieniające się w 2022 r. przepisy dotyczące fotowoltaiki, ub. rok obfitował w słoneczne instalacje. Jak wynika z danych Agencji Rynku Energii, w 2021 r. źródła odnawialne stanowiły już prawie jedną trzecią mocy zainstalowanych, a energia słoneczna przewyższa wiatrową (7,7 GW wobec 7,1 GW). Ta dynamika jasno oznacza zapotrzebowanie na finanowanie tego typu instalacji, którego udziela EFL. Spółka w ub. roku wyleasingowała panele fotowoltaiczne o łącznej wartości 132 mln zł, co oznacza aż 185% dynamikę r/r.

- Dla Grupy EFL, należącej od 2001 r. do Grupy Credit Agricole (GCA), słoneczne instalacje to bardzo ciekawy segment rynku, a nasza oferta jest odpowiedzią na potrzeby klientów biznesowych. Działania w obszarze „zielonej” energii są zapisane w strategii GCA - Together 2022. Zakłada ona między innymi podejmowanie działań w obszarze transformacji energetycznej oraz wzmocnienie roli społecznej odpowiedzialności biznesu w całej Grupie - mówi Wojciech Przybył.