wtorek, 12 kwiecień 2022 12:39

Dochód dla celów składki zdrowotnej na zbliżonych zasadach jak w podatku dochodowym

Napisał
Dochód dla celów składki zdrowotnej na zbliżonych zasadach jak w podatku dochodowym fot. free-images/Pixabay

Przy ustalaniu dochodu do obliczania składki zdrowotnej przedsiębiorców będą uwzględniane różnice remanentowe, a więc również zakupy z lat poprzednich.

Dzięki temu przedsiębiorcy będą obliczać dochód dla celów składki zdrowotnej na zbliżonych zasadach jak w podatku dochodowym - poinformowało ministerstwo finansów.

Zmiana, będąca realizacją postulatu przedsiębiorców, wynika z nowelizacji Kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, która została podpisana przez prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeks spółek handlowych z 9 lutego 2022 r.. Nowelizacja m.in. modyfikuje zasady ustalania dochodu do obliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców, który będzie obliczany z uwzględnieniem różnic remanentowych. Dzięki temu firmy, które kupiły towary jeszcze w 2021 r., a sprzedadzą je np. dopiero w 2022 r., będą uwzględniać wydatki na zakupy przy obliczaniu składki zdrowotnej.

- Wprowadzenie tej poprawki to spełnienie postulatu przedsiębiorców. Zasada powinna obowiązywać od samego początku. Niedopuszczalne jest by przedsiębiorcy płacili składkę zdrowotną od przychodu ze sprzedaży bez uwzględniania poniesionego kosztu. Przepisy doprecyzowano przy nowelizacji KSH  dlatego, żeby bez zbędnej zwłoki uwzględnić ten postulat przedsiębiorców - wskazuje wiceminister finansów Artur Soboń. 

Znowelizowane przepisy doprecyzowują również dwie inne ważne kwestie, z których wynika:

- po pierwsze, że przy ustalaniu dochodu dla celów obliczenia składki zdrowotnej nie będzie uwzględniana większość dochodów/przychodów wolnych od opodatkowania (z wyjątkiem dochodów z realizacji nowej inwestycji lub uzyskanych na terenie specjalnej strefy ekonomicznej oraz przychodów objętych ulgą na powrót, ulgą dla pracujących seniorów i rodzin 4+); ta zasada będzie miała również zastosowanie przy opłacaniu składki zdrowotnej przez przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
- po drugie, że dochód z odpłatnego zbycia środków trwałych nie będzie powiększany o odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed 1 stycznia 2022 r.