sobota, 11 październik 2014 10:06

Głodny pracownik bardziej samolubny

Napisane przez
Głodny pracownik bardziej samolubny fot. www.sxc.hu

Głód sprawia, że ludzie stają się bardziej skupieni na sobie i własnych potrzebach,  przez co trudniej im działać zespołowo.

Emily Zitka z Cornell's ILR School zbadała jak głód wpływa na zachowanie i postawy pracowników. Grupę respondentów zapytano, czy jedli obiad, a później dano im do wypełnienia kwestionariusz  mierzący poziom roszczeniowości – pisze portal hrnews.pl. Musieli oni określić, jak bardzo zgadzają się m.in. ze stwierdzeniami „Gdybym był pasażerem Titanica, należałaby mi się pierwsza łódź ratunkowa” lub „Domagam się dla siebie najlepszych rzeczy, bo jestem tego warty”. Jak się okazało osoby, które były jeszcze przed obiadem, osiągały znacznie wyższe wyniki na skali roszczeniowości.

Związek między głodem a skupieniem na swoich prawach i potrzebach potwierdziły eksperymenty. W jednym z nich część osób przebywała w miejscu, gdzie unosił się zapach piekącej się pizzy, którą później wyjęto z piekarnika i wyniesiono z pokoju - takie działania miały rozbudzić w badanych głód. Jak się okazało osoby z tej grupy osiągały wyższe wyniki na skali roszczeniowości niż badani, którzy nie widzieli i nie czuli pizzy.

Inny eksperyment pokazał, że osoby głodne są mniej chętne do pomagania innym. Prowadzący badanie prosił respondentów o pomoc poprzez wypełnienie dodatkowego testu. Na udział w nieobowiązkowym badaniu zgodziło się 78% uczestników, którzy byli po obiedzie i 60% tych, którzy nie zdążyli go zjeść. Jak mówi Emily Zitka, poczucie głodu i poziom roszczeniowości zmieniają się w ciągu dnia, zatem warto planować spotkania i zadania wymagające współdziałania po porze lunchu lub zadbać o poczęstunek dla pracowników.

Na podstawie: www.news.cornell.edu