czwartek, 07 kwiecień 2022 12:01

Nowy pop-naukowy kanał po ukraińsku

Napisał
Nowy pop-naukowy kanał po ukraińsku fot. naukatolubie.pl

Znany popularyzator nauki Tomasz Rożek i Fundacja Nauka. To Lubię otwierają nowy kanał edukacyjno-popularnonaukowy dla dzieci ze społeczności ukraińskiej наук. Космос. Сві.

Kanał pomoże odnaleźć się uczniom z Ukrainy w polskim środowisku oraz dostarczy wartościowe treści popularnonaukowe w języku ukraińskim.

Gdy rozpoczęła się wojna za naszą wschodnią granicą, miliony Polaków wyciągnęło pomocną dłoń do naszych sąsiadów. Setki tysięcy dzieci z Ukrainy trafiło do Polski, gdzie na nowo będą próbować budować swoją codzienność. Polskie szkoły przyjęły do swoich klas uczniów z Ukrainy, co jest ogromnym wyzwaniem nie tylko dla zagubionych uczniów, ale i dla nauczycieli, dla których język stanowi barierę.

Animatorzy Fundacji Nauka. To Lubię zastanawiali się, w jaki sposób mogłaby się ona włączyć w pomoc potrzebującym i odpowiedź przyszła bardzo szybko. Będzie robić to, co potrafi najlepiej - czyli edukować.

Twórcy Fundacji postanowili otworzyć nowy kanał edukacyjno-popularnonaukowy dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Fundacji zależy bowiem na tym, żeby poprzez wartościowe treści edukacyjne jednocześnie ułatwić dzieciom adaptację w polskiej społeczności poprzez proste filmy z polsko-ukraińskimi tłumaczeniami.

Na nowym kanale pojawią się takie materiały, jak:

  • filmy, które pomogą zaadaptować się uczniom w polskiej szkole i środowisku rówieśników. Materiały te będą uczyć ukraińskie dzieci podstawowych zwrotów w języku polskim, a z drugiej strony polskim uczniom mogą pomóc zrozumieć pewne zwroty w języku ukraińskim;
  • filmy z tłumaczeniem i dubbingiem cykli video dla dzieci z naszego kanału Nauka. To Lubię Junior;
  • nowe video cykle edukacyjnych filmów przeznaczone dla społeczności ukraińskiej.

Twórcom Fundacji zależało również na tym, żeby do produkcji własnych materiałów zaangażować społeczność ukraińską, dlatego to właśnie oni są ich tłumaczami, dubbingowcami i aktorami,.

Projekt jest w 100% non profit i Fundacja Nauka. To Lubię nie zarabia na nim ani złotówki.

Rozwój projektu częściowo finansowany jest dzięki społeczności Nauka. To Lubię, która wspiera Fundację poprzez zbiórkę na portalu Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/naukatolubie