poniedziałek, 11 kwiecień 2022 13:54

Szef PiS popiera kandydaturę obecnego prezesa NBP na drugą kadencję

Napisał
Adam Glapiński Adam Glapiński fot. youtube.com

Kto zostanie nowym prezesem NBP zadecyduje w najbliższych miesiącach Sejm, który rozpatruje kandydaturę na to stanowisko zgłaszaną przez prezydenta.

Kadencja obecnego prezesa, prof. Adama Glapińskiego, upływa 21 czerwca br. Jego kandydaturę na drugą kadencję w zgłosił jeszcze w styczniu br. prezydent Andrzej Duda - przypomina Maciej Pawlak na portalu naszeblogi.pl.

Tymczasem w ostatnich dniach kandydaturę Glapińskiego poparł wicepremier Jarosław Kaczyński. W wywiadzie dla Radia Plus szef PiS powiedział: - Idziemy już ku ostatecznej decyzji. To będzie decyzja oczywiście wspierająca wniosek prezydenta.

(…)Nie trzeba specjalnie uzasadniać, że w obecnej, skomplikowanej wskutek wojny Rosji na Ukrainie sytuacji międzynarodowej i gospodarczej, powołanie na stanowisko osoby, kierującej polityką monetarną naszego państwa, jest sprawą pierwszej wagi. Im więc to nastąpi szybciej, tym lepiej.

W tej sytuacji ponowna, sześcioletnia kadencja obecnego prezesa, którego działania, zmierzające „do ograniczenia gospodarczych efektów epidemii” prezydent „przede wszystkim dobrze ocenia” - jak stwierdził szef kancelarii prezydenta Paweł Szrot - jest posunięciem logicznym.

(…)W ocenie kierowanej przez Adama Glapińskiego Rady Polityki Pieniężnej, która w ostatnich dniach podwyższyła stopę referencyjną do 4,5%, w ostatnich tygodniach „w wielu krajach nadal silnie rosła inflacja, osiągając najwyższe poziomy od dekad. Wysokie ceny surowców oraz przedłużające się zaburzenia w globalnych łańcuchach podaży i transporcie międzynarodowym pozostają głównym źródłem wzrostu dynamiki cen. (..)W związku z gospodarczymi konsekwencjami rosyjskiej agresji wyraźnie podwyższono też prognozy inflacji na najbliższe kwartały” - przypomina Pawlak.

Ostatnia podwyżka stóp procentowych przez RPP nie wynika więc z jakichś fanaberii prezesa Glapińskiego, lecz z inflacji, rosnącej wskutek oddziaływania na gospodarki świata, w tym na polską, skutków wojny na Ukrainie.

Co więcej RPP oceniła, że „utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych”.

Wróćmy do wyboru prezesa NBP na kolejną, sześcioletnią kadencję. Nie wiadomo kiedy odbędzie się głosowanie w tej kwestii. Jak zaznaczają eksperci ekonomicznie nie powinno się z tym jednak zwlekać. - Polska i złoty potrzebują w tej chwili stabilizacji i w tym kontekście należy patrzeć na kwestię wyboru prezesa NBP na kolejną kadencję - ocenia dr Piotr Balcerowski, wiceprezes Instytutu Staszica. - Tak strategiczna decyzja wobec wyzwań, jakie czekają Polskę i polską gospodarkę, powinna być podjęta jak najszybciej.

(…)Z kolei zdaniem wiceprezesa Warsaw Enterprise Institute, Piotra Palutkiewicza, powołanie prof. Adama Glapińskiego na drugą kadencję może uspokoić rynki finansowe i zapewnić przewidywalność w polityce monetarnej. - Aby uspokoić nastroje w tym bardzo niepewnym czasie, trzeba teraz jak najszybciej doprowadzić do wyboru prezesa NBP - mówi Palutkiewicz w rozmowie z agencją Newseria.

Całość tekstu: https://naszeblogi.pl/62130-kandydat-na-2-kadencje-z-poparciem-szefa-rzadzacej-partii