wtorek, 12 kwiecień 2022 15:30

Skuteczna pomoc dla Ukrainy od branży turystycznej

Napisał
Skuteczna pomoc dla Ukrainy od branży turystycznej fot. WaszaTurystyka.pl

Jubileuszowa edycja Forum Promocji Turystycznej rozpoczęła się duetem ekspertów, którzy rozmawiali o niesieniu pomocy dla Ukrainy przez branżę turystyczną.

Udział w nim wzięli Gheorghe Marian Cristescu, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego oraz Alina Dybaś, inicjatorka akcji Turystyka Ukrainie - poinformował portal WaszaTurystyka.pl.

Inicjatywa już od pierwszego dnia wybuchu wojny pomaga uchodźcom z Ukrainy, między innymi poprzez organizowanie transportu z pomocą i przewożeniu setek tysięcy ludzi. Natomiast Polski Holding Hotelowy przeznaczył dla Ukraińców prawie 60 tysięcy miejsc noclegowych.

Jak zaznaczył prezes Polskiego Holdingu Hotelowego: - Ponad 90 proc. osób z Ukrainy, które się znalazły w Polsce, to są matki z dziećmi. Jedynie około 10 proc. stanowią mężczyźni, a zazwyczaj są to ci, którzy przyjechali z wieloletnią rodziną i mogli wyjechać z Ukrainy. Prawie 400 tys. Ukraińców wróciła do siebie, żeby walczyć. Jeśli chodzi o solidarność, to Polska ma to w genach i jest ona widoczna za każdym razem kiedy trzeba działać na rzecz wyższego dobra. Ta duża liczba osób znajdujących się obecnie w naszym kraju w większości zostanie do momentu, aż będą mogli powrócić do siebie. Pojawiają się możliwości zatrudnienia ich m.in. w hotelach, ale jedną z barier jaka się pojawiła jest brak znajomości języka polskiego i angielskiego, co w turystyce jest akurat ważne. Zatrudniliśmy kilku managerów z Ukrainy, ale tych którzy znają język angielski lub polski. Dla reszty z dobrym wykształceniem staramy się znaleźć im takie prace, które pozwolą im pracować i zarabiać bez znajomości języka. Mają oni jednak możliwość nauki języka dzięki specjalnie stworzonemu programowi online.

Alina Dybaś dodała: - Obecnie należymy do struktury, nieformalnej NGOs. Jest nas 47 NGOs-ów na całym świecie. Jeśli ktoś czegoś nie ma w wystarczającej ilości, odzywa się do naszych prezesów i w ciągu maksymalnie 10 minut problem jest rozwiązany. Z dobrych informacji - Szpital Damiana z Warszawy buduje szpital polowy w Dołhobyczu, a my przewozimy im płytki do budowy tego szpitala.