wtorek, 12 kwiecień 2022 15:40

Pierwszy związek zawodowy pracowników Amazona w USA

Napisał
Pierwszy związek zawodowy pracowników Amazona w USA fot. free-images/Pixabay

Pracownicy Amazona w USA zdecydowali o utworzeniu związku zawodowego w tym kraju. To pierwszy taki przypadek w historii giganta internetowego handlu.

Koncern podważa głosowanie pracowników i wyraża rozczarowanie faktem, że będzie musiał kontaktować się ze związkowymi przedstawicielami, zamiast indywidualnie z pracownikami - poinformowały wirtualnemedia.pl.

W USA Amazon od lat jest krytykowany za warunki pracy i stawki, które oferuje zatrudnianym przez siebie osobom. Dlatego od dawna kiełkowała tam idea powołania związków zawodowych, które miałyby walczyć o prawa amerykańskich pracowników Amazona.

Teraz, jak podaje m.in. BBC, grupa pracowników Amazona zmusiła giganta technologicznego do uznania po raz pierwszy związku zawodowego w USA. Osoby zatrudnione w sieci magazynów w Nowym Jorku zagłosowali w 55-proc. za wstąpieniem do Amazon Labor Union.

Na czele grupy stoi były pracownik Amazona Chris Smalls, który zasłynął z protestów przeciwko warunkom bezpieczeństwa podczas pandemii. Zwycięstwo Smallsa oznacza poważną porażkę koncernu, który zaciekle zwalczał tworzenie związków zawodowych.