wtorek, 12 kwiecień 2022 15:44

Google walczy z dezinformacją o wojnie w Ukrainie

Napisał
Magdalena Kotlarczyk Magdalena Kotlarczyk fot. youtube.com

W kontekście wojny w Ukrainie problem dezinformacji nabrał nowego wymiaru, a my stale monitorujemy sytuację i reagujemy na szerzenie się fake newsów w sieci.

Już teraz w naszym biurze w Warszawie pracuje wielu specjalistów z Ukrainy, z radością przyjmiemy kolejnych - zdradza w wywiadzie dla Wirtualnemedia.pl Magdalena Kotlarczyk, szefowa polskiego oddziału Google.

Jak wyjaśniła w wywiadzie Kotlarczyk: - dezinformacja nie jest oczywiście nowym zjawiskiem - istnieje od zawsze, na długo przed powstaniem internetu. Jednak zasadność walki z nią ujawnia się nam w wyraźny sposób właśnie w takich momentach, jak ten.

Dlatego oprócz wspierania organizacji, które niosą pomoc humanitarną tym dotkniętym wojną w Ukrainie, przykładamy szczególnie dużo uwagi do walki z dezinformacją. Podkreślił to wyraźnie prezes Google Sundar Pichai po swoim niedawnym spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim.

- Od początku wojny, na YouTube usunęliśmy już ponad 1200 kanałów oraz 30 tysięcy wideo naruszających nasze zasady dotyczące błędnych informacji, mowy nienawiści oraz drastycznych treści - stwierdziła dalej szefowa polskiego oddziału Google.

- Zablokowaliśmy również na całym świecie kanały, a także aplikacje powiązane z rosyjskimi mediami finansowanymi przez państwo. Mamy też specjalne zespoły, które monitorują sytuację 24 godziny na dobę i podejmują stosowne kroki. Jednocześnie Sundar Pichai zapowiedział w tym tygodniu, że zainwestujemy dodatkowe 10 milionów dolarów w sfinansowanie nowych partnerstw z ośrodkami analitycznymi i organizacjami obywatelskimi oraz we wsparcie społeczności fact-checkerów w Polsce i krajach regionu.