czwartek, 14 kwiecień 2022 14:15

Promocja piwem, winem i innymi trunkami zakazana? Znowelizować ustawę o wychowaniu w trzeźwości

Napisał
Promocja piwem, winem i innymi trunkami zakazana? Znowelizować ustawę o wychowaniu w trzeźwości fot. WaszaTurystyka.pl

Lokalne trunki są na całym świecie powodem do dumy. Z naszych alkoholi powinniśmy być dumni. Nie ma nic złego w promowaniu regionu, miasta, kraju napojami alkoholowymi.

Hamująca promocję ustawa o wychowaniu w trzeźwości została napisana w stanie wojennym, najwyższa pora ją zmienić - mówili uczestnicy debaty podczas X Forum Promocji Turystycznej w Orientarium w Łodzi - poinformował portal WaszaTurystyka.pl.

W dyskusji prowadzonej przez Adam Gąsiora, redaktora naczelnego tego portalu, udział wzięli: Jan Bosnovic, Key Account Manager TMR w Polsce, Hubert Czochański, kustosz w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, Tomasz Prange-Barczyński, redaktor naczelny magazynu “Ferment. Pismo o winie”, Marcin Różycki, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Rafał Stec, założyciel Winnicy Rodziny Steców, Andrzej Szumowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Polska Wódka oraz Arletta Ziemian, współzałożycielka Browaru Stu Mostów we Wrocławiu.

Podkreślali oni, że alkohole różnego rodzaju i gatunku na całym świecie służą do promocji gastronomii i kultury danego kraju. Tożsame są często z konkretnym regionem i miastem, stanowią jego symbol. Wódka polska, polskie nalewki, miody, piwa oraz coraz częściej wina, stanowią i sile lokalnej kuchni, sprawiają, że turyści chętnie wracają do miejsc, gdzie ich podniebienia doznały miłych chwil.

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości powinna być znowelizowana i to branża turystyczna powinna zawiązać sojusz, by lobbować za tą zmianą. Nie chodzi o propagowanie pijaństwa. Na targach turystycznych, na stoiskach wielu państw, degustacje narodowych trunków są jednocześnie pokazem kultury spożywania i lekcją na temat różnych gatunków alkoholu.