piątek, 15 kwiecień 2022 12:36

Dzięki e-spacerom zwiedzanie mazowieckich muzeów prosto z kanapy

Napisał
Dzięki e-spacerom zwiedzanie mazowieckich muzeów prosto z kanapy fot. WaszaTurystyka.pl

Wirtualne spacery z e-Kulturą to największy tego typu projekt w kraju, umożliwiający około 30 instytucjom kultury na Mazowszu zaprezentowanie się w cyfrowej postaci.

Zamknięcie prawie wszystkich instytucji kultury podczas pandemii COVID-19 spowodowało, że większość technologii wirtualnych zyskała na wartości użytkowej – napisał portal WaszaTurystyka.pl.

Nie opuszczając własnego domu można udać się na spacer po mazowieckich skansenach w Sierpcu i Radomiu, czy też odwiedzić muzea i zamki. Rzeczywistość wirtualna umożliwia to wszystko tworząc nową ofertę dla każdego, kto zechce odwiedzić mazowieckie instytucje kultury.

Zwiedzanie możliwe będzie m.in. dzięki goglom VR (virtual reality). Świat stworzony w wirtualnej rzeczywistości przypomina i pokazuje do złudzenia realne widoki. Z walorów trójwymiarowej rzeczywistości można korzystać za pomocą komputerów, tabletów, telefonów i specjalnych okularów wirtualnych. Najczęściej ta technika wykorzystywana jest w grach komputerowych, edukacji i sztuce. Każda osoba chcąca odwiedzić mazowieckie instytucje będzie miała możliwość obejrzenia wielu ekspozycji nie tylko tych prezentowanych na wystawach stałych, ale także tych, które nie są prezentowane na co dzień.

- Wrażenie, jakie robi spacer w wirtualne przestrzeni, ma zachęcić do odwiedzenia muzeów. Przestrzeń tworzona cyfrowo umożliwia zwiedzanie bez wychodzenia z domu. Przybliżanie tych obiektów, które są w bardzo dobry sposób zdigitalizowane, pozwala na dostrzeganie różnych detali np. na obrazach. Ta technika pokazuje rzeczywistość rozszerzoną. W odbiorze wygląda to trochę tak, jakbyśmy znajdowali się kilka metrów nad ziemią, co pozwala na jeszcze dokładniejsze przyjrzenie się detalom obiektów - mówi Artur Andrysiak, członek zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza SA.

Digitalizacja zbiorów i interaktywnych usług oraz wirtualne zwiedzanie mazowieckich instytucji kultury będzie możliwe dla wielu na wyciągnięcie ręki.

Samorząd Mazowsza przygotował także mazowiecką wersję Monopoly. Coraz częściej powstają różne odmiany tej gry, nawiązujące do ciekawych miejsc lub wydarzeń historycznych oraz motywów kulturowych. Wśród nich znalazły się edycje poświęcone m.in. miastu Ciechanów, Bałtykowi czy Warszawie Retro. Do gry dołączono przewodnik przybliżający graczom wszystkie miejsca występujące na planszy. Specjalna edycja gry Monopoly Mazowsze będzie możliwa do zdobycia dzięki konkursom organizowanym przez urząd marszałkowski i mazowieckie instytucje kultury.

- Celem stworzenia gry jest promowanie województwa mazowieckiego, a także edukowanie wszystkich o jego bogactwie kulturowym. Wybrane zostały nieoczywiste miejsca, a także dodatkowo spersonalizowano karty szans, tak aby gra bardziej mogła oddać charakterystykę Mazowsza - komentuje Paweł Cukrowski, dyr. departamentu kultury, promocji i turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.