wtorek, 14 październik 2014 11:21

Początkujący przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki

Napisane przez
Początkujący przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki fot. www.sxc.hu

Przedsiębiorcy, którzy opłacają preferencyjne składki do ZUS, już wkrótce będą musieli się liczyć z wyższymi niż obecnie obciążeniami. Od stycznia 2015 r. wzrosną składki na ubezpieczenia społeczne.

Na szczęście wzrost obciążeń dla początkujących przedsiębiorców będzie stosunkowo niewielki – napisał portal praca.pl. Podwyżki obejmą osoby prowadzące działalność gospodarczą nie dłużej niż przez 24 miesiące – to właściciele takich pomiotów opłacają preferencyjne składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe. Wysokość tych składek jest ściśle uzależniona od obowiązującej stawki płacy minimalnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przez pierwsze 24 miesiące przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą, płacą składki obliczane na podstawie 30 proc. ustawowej płacy minimalnej.
Przypomnijmy - od przyszłego roku obowiązująca płaca minimalna wzrośnie o 70 zł – z obecnych 1680 zł do poziomu 1750 zł brutto. Taki wzrost ustawowego, najniższego wynagrodzenia będzie oznaczał dla początkującego przedsiębiorcy nowe wysokości składek. Od 1 stycznia 2015 r. podstawa wymiaru wynosić będzie 525 zł, co wpłynie na wysokość poszczególnych składek:  102,48 zł wyniesie składka emerytalna, 42 zł rentowa oraz 12,86 zł chorobowa.