wtorek, 19 kwiecień 2022 15:35

Poważne problemy francuskich marketów w Rosji. Najpierw korupcja, teraz wojna

Napisał
Poważne problemy francuskich marketów w Rosji. Najpierw korupcja, teraz wojna fot. pl.wikipedia

Obok występujących w rosyjskim oddziale Auchan problemów z bardzo dużą skalą korupcji wśród menedżerów, wojna Rosji w Ukrainie i związane z nią sankcje to kolejny cios w biznes Grupy Adeo w Rosji - napisały francuskie media, jak poinformował portal wirtualnemedia.pl.

Według agencji AFP., Auchan wszedł do Rosji w 2002 r. - otworzył wówczas pierwszy sklep pod Moskwą. Przez lata sieć uruchomiła setki sklepów, a w 2008 r. weszła na sąsiednią Ukrainę. Od roku 2010 zaczęły się jednak kłopoty.

Rosyjski Auchan zaczął tracić udział w rynku na rzecz silnej, lokalnej konkurencji, jak sieć X5. Nadal jednak francuska firma posiadała znaczny udział w rynku. W grudniu 2021 r. Auchan Rosja miał 231. sklepów, w tym blisko sto hipermarketów.

W 2020 r. dziennik „Les Echos” pisał o wewnętrznej korupcji na wielką skalę. Aleksiej Jarkow, który odpowiadał za działania antykorupcyjne w ramach sieci, mówił o tym, że nieznani sprawcy napadli na niego i „bili go po głowie pogrzebaczem”.

Według Jarkowa „co roku defraudowano od 80 do 100 mln euro, czyli od 2 do 3 proc. obrotu w Rosji”. W kwietniu br. Jarkow powiedział AFP, że „problemy z korupcją utrzymują się”.

W Polsce sieć Auchan jest bojkotowana przez część klientów z powodu nie wycofania się z Rosji. Przed jej sklepami jak i przed placówkami siostrzanej sieci hipermarketów budowlanych Leroy Merlin co tydzień odbywają się protesty. Kolejne planowane są w weekend.