poniedziałek, 25 kwiecień 2022 03:32

Z Rosji wychodzi amerykański koncern motoryzacyjny

Napisał
Z Rosji wychodzi amerykański koncern motoryzacyjny fot. pl.wikpedia.com

General Motors (należą do niego m.in. marki Chevrolet i Cadillac) zdecydował zakończyć działalność w Rosji. Firma zwalnia tam pracowników i wstrzymuje dostawy samochodów do dealerów.

Jak podaje Kommersant, amerykański koncern samochodowy General Motors (GM) opuszcza Federację Rosyjską - poinformowały wirtualnemedia.pl.

Dealerzy otrzymali już zawiadomienie o wstrzymaniu dostaw pojazdów, które są skutecznie zakazane przez sankcje USA. Rozmówcy Kommiersanta mówią, że GM zwalnia także pracowników rosyjskiego biura. Firma stanie się pierwszym zagranicznym producentem samochodów, który ostatecznie opuści Rosję po wybuchu działań wojennych na Ukrainie.

Już 11 marca producentom i dealerom „luksusowych samochodów” ze Stanów Zjednoczonych zakazano eksportu do Rosji. Po tym jak GM ograniczył produkcję w Rosji w 2015 r. w związku z aneksją Krymu, koncern dostarczał tylko drogie modele Chevroleta i Cadillaca ze Stanów Zjednoczonych. W ciągu pierwszych trzech miesięcy br. w Rosji sprzedano 266 samochodów Chevrolet i 162 Cadillac. Marki przegrywały konkurencję z bardziej tradycyjnymi europejskimi liderami w segmencie samochodów premium w Federacji Rosyjskiej.

Federacja Rosyjska stała się bardzo małym rynkiem dla General Motors po tym, jak w 2015 r. koncern przeniósł dewaluację na ceny samochodów, a po spadku sprzedaży ograniczył produkcję rosyjską. Masowe modele Chevroleta były produkowane na licencji GM w Uzbekistanie. Portal Eurasianet.org napisał, że UzAuto zawiesiło od 9 marca eksport samochodów Chevroleta do Rosji.