piątek, 13 maj 2022 12:51

Przy wciąż niskim bezrobociu widać wciąż niesłabnący popyt na pracowników

Napisał
Przy wciąż niskim bezrobociu widać wciąż niesłabnący popyt na pracowników fot. free-images/Pixabay

W kwietniu br. bezrobocie spadło o 0,1 pkt proc. i wynosi obecnie 5,3% - poinformowało we wstępnym szacunku Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Jak zaznacza w swoim komentarzu Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan, bezrobotnych jest już mniej niż 900 tys. W jego przekonaniu we wskaźnikach dotyczących rynku pracy nie widać konsekwencji wojny za naszą wschodnią granicą.

- Widać za to nadal niesłabnący popyt na pracowników, na co wskazują ostatnie odczyty wskaźnika PMI, gdzie komponent zatrudnieniowy niezmiennie od 5 miesięcy wzrasta oraz ciągłe niedopasowanie kwalifikacji do oczekiwań pracodawców - dodaje ekspert.

Zielonka zaznacza, iż z istotnych danych przekazanych przez resort rodziny zwraca uwagę liczba obywateli Ukrainy, którzy znaleźli zatrudnienie w Polsce. W tej chwili już ponad 120 tys. uchodźców jest aktywna zawodowo. Patrząc jednak na statystyki z ubiegłego miesiąca, osoby te nie znalazły pracy dzięki urzędom pracy, a prawdopodobnie poprzez sieć kontaktów oraz oddolne inicjatywy pracodawców i zwykłych obywateli.

To właśnie rynek pracy i jego wyjątkowo dobra kondycja jest jednym z argumentów, w narracji prezesa NBP, za dalszym podnoszeniem stóp procentowych - stwierdza na zakończenie ekspert Konfederacji Lewiatan.