czwartek, 12 maj 2022 11:56

Do walki z Rosją w Ukrainie używane najnowsze wersje polskiej broni

Napisał
Do walki z Rosją w Ukrainie używane najnowsze wersje polskiej broni fot. Fabryka Broni "Łucznik" - Radom sp. z o.o.

W sieci pojawiają się pierwsze filmy przedstawiające polskie karabinki Grot w rękach ukraińskich żołnierzy.

Można zobaczyć tam coraz bardziej dojrzałe wersje tej konstrukcji w tym najnowsza dostępna Grot C16A2 - poinformował Maciej Szopa na portalu defence24.pl.

Na temat obecności Grotów C16 nie pojawiają się oficjalne komunikaty, ale widać je na zdjęciach i filmach wrzucanych na Tik Toka przez ukraińskich żołnierzy - pisze Szopa. (…)Jak na razie nie ma dowodów na masowe przekazywanie do Ukrainy karabinków Grot, ale broń ta w ten czy inny sposób trafia do tamtejszych sił zbrojnych. To nie jedyny nowoczesny typ broni osobistej jaki jest tam przekazywany bądź sprzedawany. W rękach ukraińskich żołnierzy widoczny był tez np. FN SCAR-L, Colt M4 czeski CZ 805 Bren czy izraelski Tavor.

Mimo to obecność nowej polskiej broni w Ukrainie to dobry sygnał jeżeli chodzi o jakość tej broni i fakt, który pozwoli na dodanie temu produktowi etykietki „battle proven" (sprawdzony bojowo), a w przypadku bardziej systemowej sprzedaży Kijów stanie się poważnym klientem eksportowym.

(…)Po wprowadzeniu nowego systemu uzbrojenia wobec Grota pojawiły się zarzuty, miejscami przybierające formę ataku medialnego, w którym starano się skompromitować MSBS Grot. Producent broni - Fabryka Broni „Łucznik" Radom Sp. z o.o. złożyła pozwy do sądu w tej sprawie, a zarzuty zostały zdementowane. Fakt używania broni przez wojsko państwa toczącego realną wojnę, obok coraz bardziej masowego wykorzystania w SZ RP wydaje się ostatecznie rozprawiać z tymi zarzutami.

MSBS Grot to nie jedyna nowoczesna polska broń, która pojawiła się na Ukrainie. Poza nią są tam używane m.in. granatniki rewolwerowe z ZM Tarnów i pociski przeciwlotnicze klasy MANPADS Piorun produkowane przez Mesko (te dostarczono z zasobów Sił Zbrojnych RP), a także - dostarczane długo przed wybuchem wojny - bezzałogowce FlyEye i amunicja krążąca Warmate Grupy WB - stwierdza na zakończenie defence24.pl.