niedziela, 22 maj 2022 12:56

Ponad 60 proc. firm z branży eventowej ma kłopoty finansowe

Napisał
Ponad 60 proc. firm z branży eventowej ma kłopoty finansowe fot. free-images/Pixabay

Branża organizacji eventów odpowiada za aż 1,5 proc. polskiego PKB, a do 2020 r. liczba związanych z nią firm rosła w tempie 15-16 proc. rocznie.

Jak jednak wynika z analizy KRS przeprowadzonej w marcu br. przez międzynarodową wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet w 2021 r. ten wzrost wyniósł już tylko 2 proc., a ponad 62 proc. działalności znajduje się obecnie w złej lub bardzo złej sytuacji finansowej. Sytuacja branży fitness, na którą w Polsce składa się prawie 3 tys. głównie niewielkich podmiotów, również jest zła - w ostatnim roku przyrosła zaledwie o 2,5 proc., a 80 proc. firm ma kłopoty finansowe. W niezłej sytuacji znajduje się natomiast kultura - aż aż 55,5 proc. działalności jest w dobrej sytuacji finansowej.

Wiele podmiotów z wymienionych branż w ostatnich latach rozwinęło działalność online. W Polsce pierwszy spektakl z wykorzystaniem streamingu wystawił poznański Teatr Nowy już 12 marca 2020 r. 

W nowym e-booku „Jak pandemia zmieniła rynek? Transformacja cyfrowa w wybranych branżach” przygotowanym przez ekspertów z branży eCommerce można zapoznać się z analizą sytuacji branż najbardziej zmienionych przez pandemię, szczególnie w zakresie transformacji cyfrowej. Eksperci wskazują również trendy, które będą kształtować sytuację i rynek w najbliższych latach.

Wartość polskiej branży eventowej to ok. 3 mld zł, jednak ponad 60 proc. firm ma kłopoty finansowe. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja rozdrobnionej branży fitness.

Branża eventowa odpowiada za 1,5 proc. polskiego PKB, jednak jej obecna sytuacja jest kiepska - ponad 62 proc. działalności znajduje się w słabej lub złej kondycji finansowej, jak   wynika z najnowszej analizy KRS.  Jeszcze gorzej wygląda sytuacja branży fitness, w której  mniejsze lub większe problemy finansowe ma niemal 80 proc. firm.

Z analizą tego, jak poszczególne branże zmieniły się i przeszły transformację cyfrową w ciągu ostatnich dwóch lat, można zapoznać się w najnowszym e-booku polskiego software house’u Advox Studio, specjalizującego się w e-Commerce.

W Polsce działa obecnie niemal 5 tys. firm zajmujących się organizacją targów, wystaw i kongresów oraz blisko 34 tys. traktujących organizację spotkań i eventów jako wspomagającą ich główną działalność, wynika z analizy Dun & Bradstreet.

W latach poprzedzających pandemię rynek ten rósł w średnim tempie 15-16 proc. rocznie, jednak w 2020 r. nastąpiło gwałtowne wyhamowanie - w 2021 r. było to zaledwie 2 proc. Trudno się dziwić - w Polsce średnio każdego roku organizowanych jest od 6 do 8 tys. imprez takich jak koncerty, eventy i wszelkiego rodzaju festyny. Wartość tego sektora to około 3 mld złotych, a branża eventowa odpowiada za 1,5 proc. polskiego PKB. Odwoływanie imprez w związku z pandemicznymi obostrzeniami podkopało jej sytuację finansową - obecnie w dobrej lub bardzo dobrej kondycji finansowej znajduje się niecałe 38 proc. firm z tego sektora, a ponad 62 proc. - w słabej lub złej. 

W 2020 r. przychody firm eventowych spadły o 78 proc. Wiele firm nie miało jednak zamiaru się poddawać i zdecydowała się na organizację wydarzeń w formie zdalnej, chociaż ich liczba była oczywiście zdecydowanie mniejsza niż przed pandemią - mówi Rafał Gadomski, CEO Advox Studio, software house’u z główną siedzibą w Poznaniu i oddziałami w Europie, który zrealizował ponad 200 projektów sklepów internetowych.

W ostatnich latach przyhamował też mocno wzrost branży fitness. W ciągu ostatniego roku liczba działających w niej firm w KRS wzrosła tylko o 2,5 proc. i obecnie wynosi prawie 3 tys. zarejestrowanych podmiotów, dysponujących ok. 4 tys. lokali. Polski rynek fitness jest rozdrobniony - poza kilkoma większymi graczami funkcjonuje wiele mikrosieci.

- Cyfrowa rewolucja nie ominęła również tego rynku - dodaje Rafał Gadomski. - W trakcie lockdownu i później odbywały się treningi na żywo prowadzone na platformach streamingowych, udostępniano liczne nagrane wcześniej materiały, trenerzy prowadzili ćwiczenia indywidualne i grupowe przez aplikacje takie jak Skype, Zoom czy ClickMeeting.

Fitnessowe kanały, platformy, aplikacje mobilne umożliwiające regularne śledzenie postępów oraz interakcję z innymi ćwiczącymi przy wykorzystaniu technologii VR to przyszłość tej branży. Na razie jednak wciąż klienci chcą ćwiczyć poza domem. Treningi online nawet w dobie pandemii stanowiły mniej niż 1 proc. obrotów firm. Przewiduje się, że ten sektor będzie potrzebował 5-7 lat, by odbudować się po pandemii. (…)W branży fitness zaledwie niecałe 16 proc. firm znajduje się w dobrej sytuacji finansowej, a nieco ponad 4 proc. w bardzo dobrej. Niemal 80 proc. podmiotów ma kłopoty finansowe - 63 proc. jest w słabej sytuacji a aż 16,4 proc. w bardzo złej - dodaje Gadomski.