czwartek, 19 maj 2022 11:42

Będziemy mówić tym co jest ważne dla kobiet tu i teraz

Napisał
Będziemy mówić tym co jest ważne dla kobiet tu i teraz fot. kongreszdrowiakobiet.pl

Pierwszy Kongres Zdrowia Kobiet odbędzie się 26-28 maja, w Warszawie. Jak poinformował organizator wydarzenia, Fundacja Żyjmy Zdrowo, trzydniowe wydarzenie odbędzie się pod hasłem Polka - Europa - Zmiana.

Od 45. lat na całym świecie 28 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Działań na rzecz Zdrowia Kobiet, którego celem jest zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest zapewnienie wszystkim kobietom prawa do ochrony własnego zdrowia, rozumianego jako dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny.

Organizator Kongresu Zdrowia Kobiet, Fundacja Żyjmy Zdrowo, od ponad 20. lat zajmuje się promowaniem zdrowego stylu życia i edukacją zdrowotną. Organizując wydarzenie, dołącza tym samym do międzynarodowych działań na rzecz wspierania inicjatyw edukacyjnych na polu zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego, szeroko rozumianej profilaktyki i wzajemnego wsparcia. Kongres wpisuje się w fundamentalne działania na rzecz kobiet.

- Nie będziemy debatować o pandemii, długu zdrowotnym i kolejnych planach tworzonych przez kolejnych ministrów zdrowia. Będziemy mówić tym co jest ważne dla kobiet tu i teraz: o problemach z zajściem w ciąże, o chorobach cywilizacyjnych i dostępie do leków, o tym jak wspierać kobiety w różnych kryzysowych sytuacjach, ale też o opiece wytchnieniowej i profilaktyce, o którą nikt za nas nie zadba - mówi Iwona Schymalla, prezes Fundacji Żyjmy Zdrowo.

Zdrowie to większa całość, której stale trzeba się uczyć, dbać o nią i pielęgnować. Zdrowie kobiet to domena szczególna, nierozerwalnie związana z absorbującymi życiowymi rolami, często pełnionymi samotnie i bez odpowiedniego wsparcia. Warto przy okazji pamiętać, że kobiety to nie tylko córki, żony, matki, opiekunki, ale także osoby, którym należy zapewnić wsparcie w ochronie zdrowia i życiu codziennym, motywować nieustająco do zmiany. Bo choroba zmienia wszystko.
Kongres Zdrowia Kobiet rozpoczyna nowy rozdział w dyskusji o standardzie opieki zdrowotnej dla kobiet w Polsce, na którą składają się profilaktyka, poprawa zdrowia i samopoczucia, pomoc psychologiczna, asysta w życiu zawodowym, macierzyństwie oraz opiece nad niepełnosprawnym dzieckiem, rodzicami, we wszystkich indywidualnych wyborach. To także działanie na rzecz poprawy jakości codziennego życia i przyznanie kobietom prawa do świadomego dbania o siebie.
W Radzie Programowej Narodowej Strategii Zdrowia Kobiet zasiadają m.in. Ewa Błaszczyk - prezes Fundacji „Akogo?”, senator, dr n. med. Beata Małecka-Libera, posłanka Barbara Dziuk, zaangażowana od lat w działania profilaktyki raka piersi, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska oraz Iwona Schymalla, prezes Fundacji Żyjmy Zdrowo, pomysłodawczyni i inicjatorka Kongresu Zdrowia Kobiet.

Wśród prelegentów Kongresu pojawią się m.in.: Krystyna Janda, polska aktorka filmowa i teatralna, prof. nadzw. dr hab. n. med. Michał Lew-Starowicz, kierownik Kliniki Psychiatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, dr Barbara Jerschina, ekspert Medycyny Estetycznej i Przeciwstarzeniowej (Antiaging) Krystyna Kofta, pisarka, Ewa Woydyłło-Osiatyńska, doktor psychologii, Katarzyna Cichopek, polska aktorka niezawodowa, prezenterka telewizyjna, z wykształcenia psycholog, Marta Wiśniewska, polska piosenkarka, tancerka oraz instruktorka tańca, prezenterka telewizyjna, Andrzej Polan, szef kuchni najbardziej prestiżowych hoteli w Polsce oraz klinicyści: prof. dr hab. n. med. Agata Szulc, kierownik Kliniki Psychiatrycznej, Wydziału Nauk o Zdrowiu na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, prof. dr hab. n. med. Marcin Wojnar, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrycznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, dr n.med. Mariola Kosowicz, psycholog kliniczny, psychoterapeuta, psychoonkolog, kierownik Poradni Zdrowia Psychicznego w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, PIB prof. dr hab. n. med. Marzena Dębska, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej, Oddział Warszawa, dr hab. n. med. Jolanta Sykut-Cegielska, prof. IMiD, konsultant krajowy ds. pediatrii metabolicznej, przewodnicząca zarządu Polskiego Towarzystwa Wrodzonych Wad Metabolizmu.

W programie będą mieć również miejsce wystąpienia gości zagranicznych, a wśród nich udział w debatach wezmą: Nuria Malats, członkini Rady Naukowej Europejskiego Towarzystwa Badań Urologicznych (European Society of Urological Research), Sarah Harper profesor Gerontologii, Tiffany Sadler, ambasador Wielkiej Brytanii w Słowenii.

Więcej informacji, w tym ramowy program znajduje się na stronie: http://www.kongreszdrowiakobiet.pl/.