czwartek, 19 maj 2022 11:47

RPO o dostosowywaniu prawa do zjawiska masowego napływu uchodźców

Napisał
Marcin Wiącek Marcin Wiącek fot. RaportCSR.pl

O wyzwaniach, jakie pojawiły się przed Rzecznikiem Praw Obywatelskich w związku z napływem uchodźców z Ukrainy, a także m.in. o zmianach legislacyjnych, które należy przeprowadzić, aby ułatwić uchodźcom życie w naszym kraju mówił w rozmowie z Bogusławem Mazurem dla portalu RaportCSR.pl prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rozmowa odbyła się podczas Kongresu „Polska Wieś XXI – Europejski Kongres Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa”, zorganizowanego z inicjatywy Marka Sawickiego oraz byłych ministrów rolnictwa w kolejnych rządach ostatnich 30 lat.

Wedle słów prof. Marcina Wiącka, przed jego urzędem pojawiły się nowe kwestie do rozwiązania. Dostosowanie przepisów prawa do sytuacji związanej z masowym napływem uchodźców, szkolna adaptacja dzieci i młodzieży, wzrost potrzeb mieszkaniowych, skargi i pisma dotyczące oświaty - a szczególnie egzaminów ośmioklasistów. Są też liczne prośby o udzielenie informacji. Ważnym problemem do rozwiązania jest również pomijanie przez przepisy specjalnej ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy tych uchodźców, którzy nie mają obywatelstwa ukraińskiego, czy też tych, którzy uciekli tuż przed wojną.

Zachęcamy do obejrzenia całego wywiadu:

https://raportcsr.pl/prof-marcin-wiacek-uchodzcy-z-ukrainy-potrzebuja-nowych-licznych-rozwiazan-prawnych-i-organizacyjnych/