środa, 01 czerwiec 2022 12:14

W Polsce udział Polek w IT wynosi 15,5 proc. i jest jednym z najniższych w Europie

Napisał
W Polsce udział Polek w IT wynosi 15,5 proc. i jest jednym z najniższych w Europie fot. free-images/Pixabay

Specjalistów IT w Polsce przybywa, ale dzieje się to zbyt wolno, by zaspokoić rosnące potrzeby branży.

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że łączna liczba osób pracujących w sektorze w Polsce wynosi 585,7 tys., co oznacza wzrost o 6 proc. w ciągu roku.

Zdaniem ekspertów HRS-IT, rozwiązaniem jest zachęcanie kobiet do pracy w sektorze, a w długim okresie zmiana podejścia do ich edukacji od najmłodszych lat. Obecnie w naszym kraju stanowią one 15,5 proc. wszystkich zatrudnionych w branży, co jest jednym z niższych wskaźników w UE.

- Polska znajduje się w momencie, w którym ma szansę na przyciągnięcie inwestycji dużych graczy na rynku IT. Pokazują to chociażby ostatnie plany rozwoju Google w Krakowie. Jednym z kluczowych elementów, by te zapowiedzi mogły być zrealizowane, jest dostępność specjalistów. W naszym kraju mamy dobrze wykształconych ekspertów, ale jest ich zdecydowanie za mało. To efekt m.in. wieloletniego systemowego problemu, jakim jest stereotypowe podejście do edukacji dziewczynek i kobiet. Z badań publikowanych m.in. w naukowym magazynie PNAS wynika, że już sześciolatki żywią przekonanie, jakoby dziewczynki nie interesowały się komputerami i techniką tak bardzo jak chłopcy. Podobne podejście dotyczy także nauk przyrodniczych, technicznych, inżynierii i matematyki, co kumulując się w praktykach nauczycieli i rodziców sprawia, że tak mało kobiet kształci się i pracuje w obszarze IT - mówi Kinga Marczak, General Manager w HRS-IT.

Najnowsze statystyki Eurostatu wskazują, że w ub.r. w naszym kraju było niemal 600 tys. pracujących specjalistów IT. To wzrost o niemal 32 tys., czyli o 6 proc., w porównaniu do wcześniejszego roku. Jednak, jak wskazują eksperci HRS-IT, to wciąż za mało by zapełnić lukę i w pełni wykorzystać szansę na rozwój sektora w Polsce. Z danych GUS wynika, że nawet połowa pracodawców w branży informatycznej wskazuje niedobór pracowników jako barierę dla rozwoju swojej firmy.

Wśród wszystkich specjalistów IT w naszym kraju jest niecałe 91 tys. kobiet i około 495 tys. mężczyzn. Czyli udział Polek w sektorze wynosi 15,5 proc. i jest jednym z najniższych w Europie (24 miejsce). Średnia Unii Europejskiej wynosi nieco ponad 19 proc. Najniższy wskaźnik jest w Czechach, na Węgrzech i w Słowacji, gdzie niemal 9 na 10 takich pracowników to mężczyźni, a najwyższy na Malcie, w Rumunii i Bułgarii. W tych krajach kobiety stanowią nieco więcej niż jedną czwartą wszystkich przedstawicieli branży.

Firmy z sektora zwracają uwagę, że zainteresowanie Polek zatrudnieniem w IT jest coraz większe. I to zarówno wśród stanowisk specjalistycznych jak i kierowniczych.

- Branża IT przez długi czas była domeną mężczyzn, ale obserwujemy, że ten trend się zmienia i kobiety coraz chętniej wkraczają w świat nowych technologii. Dowodem na to jest fakt, że w ostatnich czterech latach liczba kobiet w naszej organizacji wzrosła o 45 proc., a udział kobiet na stanowiskach kierowniczych zwiększył się aż o 50 proc. Kobiety w WEBCON to zarówno deweloperki odpowiadające za rozwój produktu, testerki czy specjalistki ds. wdrożeń - przyznaje Ewa Zarębska, szefowa działu administracji i HR w WEBCON.

Liczba specjalistów technologii informacyjnych w całej UE w ciągu ostatnich dziewięciu lat wzrosła o ponad 50 proc. i wynosi obecnie niemal 9 mln osób. Najwięcej spośród nich pracuje w Niemczech (2 mln), we Francji i (1,2 mln) i we Włoszech (800 tys.). Informatycy stanowią 4,5 proc. całej siły roboczej UE.