poniedziałek, 30 maj 2022 12:20

Rafał Baniak: W wielkiej grupie wspierających uchodźców z Ukrainy część ludzi biznesu wyróżniła się bardzo osobistym zaangażowaniem. Do nich właśnie trafiły „Wektory Serca”

Napisał
Rafał Baniak Rafał Baniak fot. RaportCSR.pl

- Angażując się osobiście przez 24 godziny na dobę we wspieranie ukraińskich przyjaciół, nagrodzeni „Wektorami Serca” spełnili wszystkie kryteria predestynujące do otrzymania tego wyróżnienia - mówi w wywiadzie dla portalu raportCSR.pl przeprowadzonym przez Bogusława Mazura Rafał Baniak, prezes Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

 Na zakończenie drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Pracodawcy RP uhonorowali trzynastu polskich przedsiębiorców „Wektorami Serca”. Może zacznijmy od wyjaśnienia, co to są za nagrody?

„Wektory Serca” są nową kategorią naszego najważniejszego wyróżnienia, jakim są przyznawane od 20 lat „Wektory”, trafiające do osób i organizacji, które swą działalnością wyznaczają godne naśladowania kierunki. „Wektory” były wręczane co roku podczas styczniowej gali. W tym roku, z oczywistych powodów, czyli agresji Rosji przeciwko Ukrainie, wręczenie odbyło się w kwietniu. Ideą „Wektorów Serca” jest nagradzanie osób osobiście zaangażowanych w niesienie szeroko pojętej pomocy potrzebującym. Osób, które poza prowadzeniem biznesu i działalności zawodowej, same włączają się w życie społeczne i w pomaganie innym. W tym roku na wybór laureatów oczywiście wpłynęła wojna i fakt, że Polska stała się dachem nad głową dla uchodźców - bo tak, niestety, musimy nazywać naszych ukraińskich przyjaciół.

Koordynując jako Pracodawcy RP akcję pomocową, zauważyliśmy bardzo dużą aktywność ludzi biznesu, która nawet przerosła nasze oczekiwania. W tej wielkiej grupie wspierających część osób wyróżniła się bardzo osobistym zaangażowaniem. Do nich właśnie trafiły „Wektory Serca”. Aby dobitniej to wyjaśnić dodam, że w niektórych przypadkach obserwowaliśmy wręcz porzucenie swej aktywności biznesowej na rzecz pomagania Ukraińcom. Nie chodziło nam więc jedynie o wysokość zaangażowanego kapitału czy innych środków, lecz o poświęcenie własnego czasu i życia prywatnego, o pełną osobistą gotowość do niesienia pomocy przez tych, którzy stoją na czele organizacji lub zarządzają biznesem z poziomu właścicielskiego. Angażując się przez 24 godziny na dobę we wspieranie ukraińskich przyjaciół, osoby te spełniły wszystkie kryteria predestynujące do otrzymania wyróżnienia.

No właśnie, w tym roku uroczystość miała ten szczególny rys o którym Pan mówi, zresztą uroczystą galę poprowadziła Weronika Marczuk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy TPU w Polsce. W tym miejscu wypada wymienić wyróżnionych. Kto otrzymał „Wektory Serca”?

Pełna lista wyróżnionych jest dostępna na naszej stronie pracodawcyrp.pl oraz w materiałach, które opublikowaliśmy.

„Wektorami Serca” wyróżnieni zostali:

 • Rafał Brzoska, prezes Grupy Kapitałowej Integer, w imieniu którego nagrodę odebrała dyrektor marketingu z firmy InPost Izabela Karolczyk,
 • Suk Won Choi, prezes LG Energy Solution Wrocław, w imieniu którego nagrodę odebrał dyrektor personalny firmy Piotr Blachura,
 • Artur Kazienko, prezes Kazar Group,
 • Piotr Krupa, prezes Kruk,
 • Rafał Kupidura, prezes IF Nation Group,
 • Michał Mierzejewski, prezes Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie,
 • Tomasz Misiak, twórca Mizyak Investment Fund,
 • Rafał Sonik, prezes zarządu Gemini Holding,
 • Wojciech Trojanowski, członek zarządu STRABAG,
 • Patryk Urban, założyciel Fundacji Siepomaga,
 • Andrzej Wasilewski, prezes zarządu MAK Ubezpieczenia,
 • Artur Zaczyński, zastępca dyrektora ds. medycznych, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.

(...)„Wektorem Serca” uhonorowany został także ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczycia.  Powód wydaje się oczywisty, proszę go jednak przedstawić.

Na ręce najwyższego przedstawiciela Ukrainy w Polsce, Pana Ambasadora Andrija Deszczyci, przekazaliśmy „Wektor Serca” przeznaczony dla całego narodu ukraińskiego. Jest to wyraz naszego pełnego uznania dla ducha bohaterskiej walki. Wszyscy wiemy, że Ukraińcy walczą nie tylko za swoją, lecz również za naszą wolność, że w walce z rosyjskim agresorem poświęcają życie i zdrowie, przeżywają dramatyczne rozłąki z bliskimi, tracą to, co najcenniejsze.

Całość wywiadu z prezesem Rafałem Baniakiem: https://raportcsr.pl/rafal-baniak-wektory-serca-pokazuja-kierunek-najwartosciowszych-postaw/