czwartek, 02 czerwiec 2022 14:40

Idealne warunki odpoczynku Nad Zatoką - nad Jeziorem Koronowskim

Napisał
Idealne warunki odpoczynku Nad Zatoką - nad Jeziorem Koronowskim fot. kurier365.pl

Ośrodek Nad Zatoką oferuje wiele wymagającym klientom. Wyobraźcie sobie państwo las, w nim domki z tarasami stojące na niewielkim wzniesieniu, a poniżej urocza zatoka Jeziora Koronowskiego - zachęca do odwiedzenia tego miejsca kurier365.pl.

Wypoczywać można różnie. Ale po najbardziej nawet aktywnym zwiedzaniu, spacerach, pływaniu żaglówką, czy kajakiem potrzebujemy odpoczynku. Bez hałasu, słuchając śpiewu ptaków, w kameralnej atmosferze. Idealne, niemal - bo pokażcie państwo coś całkowicie idealnego, warunki odpoczynku i wypoczynku stworzyła Tatiana Sikora, właścicielka ośrodka Nad Zatoką.

Nowoczesne i nowe domki z których każdy ma własny taras i widok na uroczą zatoczkę Jeziora Koronowskiego stoją wśród lasu. Jest tu miejsce na ognisko, i miejsce zabaw dla dzieci oraz dogodne zejście do jeziora i własny pomost. Od pomysłu na przepłynięcie się kajakiem powziętym w domku dzieli nas tylko kilka minut i małe kilkadziesiąt metrów w stronę wody. Śniadania, obiady, kolacje czy popołudniową kawę możemy zamówić w restauracji, co daje dodatkowy komfort wypoczynku.

Jezioro Koronowskie zostało pomyślane i stworzone jako zbiornik retencyjny od początku swojego istnienia, czyli od lat 60. XX wieku stało się miejscem wypoczynku. Akwen liczący 36 km długości, który powstał ze spiętrzenia wody na rzece Brdzie i wykorzystaniu kilku rynnowych jezior polodowcowych daje wiele możliwości.

Amatorzy kajakarstwa, żeglarze, plażowicze, amatorzy urokliwych widoków - praktycznie całe jezioro jest otoczone lasem, wszyscy znajdą coś dla siebie. Wśród atrakcji plażowych wyróżnia się plaża miejska w Pieczyskach, położona na łagodnie wzniesionym brzegu. Z Ośrodka Nad Zatoką możemy tam się dostać kajakiem, wytrawni kajakarze nie zauważą kiedy pokonają tę odległość, ci mniej doświadczeni mile się rozruszają, bo to odległość około 1400 m po wodzie.

Koronowo to urokliwe miasteczko, które warto odwiedzić wypoczywając w Ośrodku Nad Zatoką. Nazwa miasta pochodzi od łacińskiej nazwy klasztoru Corona Mariae z łaciny - Korona Marii i związana jest z osobą Matki Boskiej. Pod zaborem pruskim miasto nosiło nazwę Polnisch Crone. Koronowo powstało wokół klasztoru Cystersów, a prawa miejskie otrzymało od Kazimierza Wielkiego.

Po odwiedzeniu rynku koronowskiego warto zwiedzić:

  • Bazylikę mniejszą pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wchodzącą w skład klasztornego zespołu pocysterskiego pochodzącego z przełomu XIII i XIV w. Cały kompleks był wielokrotnie odbudowywany po zniszczeniach w wojnach z Krzyżakami i Szwecją. W 1819 r. po kasacie zakonu został przekształcony w istniejące do dziś więzienie;
  • kościół filialny pw. św. Andrzeja, który został zbudowany w latach 1382-1396 w stylu gotyckim, a następnie przebudowany w renesansie i baroku. Posiada barokowo-rokokowe wyposażenie;
  • dawną synagogę, która została wzniesiona po sekularyzacji Koronowa w XIX w. i napływie ludności żydowskiej oraz niemieckiej.

Dla tych którzy naładowali baterie w Ośrodku Nad Zatoką, a wycieczki piesze, czy rowerowe są ważnym elementem wypoczynku otwierają się wspaniałe możliwości.

  • Szlak żółty im. Leona Wyczółkowskiego: Bydgoszcz Osowa Góra- Pruszcz (69 km);
  • Szlak zielony „Jezior Koronowskich”: Wudzyn-Stronno (77 km);
  • Szlak niebieski „Brdy”: Bydgoszcz Brdyujście-Konarzyny (150 km);
  • Szlak czarny „Białego węgla”: Maksymilianowo-Koronowo (30 km);
  • Międzynarodowa Trasa Rowerowa R-1 – na odcinku podbydgoskim przebiega na trasie: Salno-Świecie;
  • Szlak Rowerowy BY 6001n: Bydgoszcz Leśna-Chojnice (167 km);
  • otwarta 14 października 2014 r. ścieżka rowerowa z Bydgoszczy, poprowadzona w dużej mierze wzdłuż drogi krajowej nr 25 i po śladzie dawnej kolei wąskotorowej z Bydgoszczy, m.in. przez most wąskotorowy nad Brdą.