piątek, 10 czerwiec 2022 14:18

Dwa światy w Galerii Delfiny

Napisał
Dwa światy w Galerii Delfiny fot. Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego oraz wydawnictwo Wielka Litera zorganizowali kolejne spotkanie z cyklu „e-Spotkania z książką”.

Tym razem bohaterami byli autorzy dwóch bardzo aktualnych książek - Wojciech Rogacin, autor pierwszej polskiej biografii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - „Zełenski” oraz Wojciech Harpula, autor książki „Czy diabeł mieszka na Kremlu?”.

Wojciech Rogacin to redaktor naczelny dziennika „Polska Times”, a także jego wieloletni dziennikarz, zajmujący się głównie tematyką Bliskiego Wschodu, USA oraz krajów byłego ZSRR. Jak sam mówił podczas spotkania w Galerii Delfiny Zełenskim zaczął się interesować gdy ten postanowił kandydować na urząd prezydenta Ukrainy.

Biografia Zełenskiego napisana przez Wojciecha Rogacina to fascynujący zapis dojrzewania do roli, o którą jeszcze kilka miesięcy temu nikt by go nie podejrzewał. Od popularnego aktora komediowego do przywódcy państwa, które odważnie przeciwstawiło się rosyjskiej agresji. Dziś Prezydent-Aktor - stał się mężem stanu oraz symbolem walki o wartości demokratyczne, podziwiany i już naśladowany przez polityków na całym świecie.

Wołodymyr Zełenski początkowo wierzył w możliwość porozumienia się z Putinem, w czasie kampanii prezydenckiej obiecywał, że się z nim dogada. – mówił Wojciech Rogacin podczas debaty w Galerii Delfiny. Pytany o zachowanie prezydenta Ukrainy od początku wybuchu wojny tłumaczył: Twardy kręgosłup Zełenskiego wziął się z jego wychowania. Pochodzi, jak sam mówi, z „ciemnego miasta”, czyli z Krzywego Rogu, miasta górniczo-hutniczego, w którym panowała dość duża przestępczość. Aby w nim funkcjonować, trzeba było być twardym, zresztą Zełenski ćwiczył zapasy i podnoszenie ciężarów.

Z książki możemy dowiedzieć się wiele o kulisach znanych powszechnie wydarzeń i o tych nieznanych historiach. W książce i podczas rozmowy Piotra Gursztyna z Wojciechem Rogacinem możemy dowiedzieć się wiele o niezwykłej drodze przebytej przez Zełenskiego -od studenta prawa, rozśmieszającego cały kraj aktora i kabareciarza, po przywódcę politycznego, z którym liczą się najważniejsi zachodni politycy, śledzonego przez miliony osób na Instagramie.

Drugim rozmówcą Piotra Gurszyna był Wojciech Harpula, dziennikarz i publicysta, laureat Nagrody im. Macieja Szumowskiego za reportaż prasowy. Autor książki „Czy diabeł mieszka na Kremlu?” przyznał w Galerii Delfiny, że pomysł na książkę przyszedł w kilka dni po agresji Rosji na Ukrainę. Jak mówi sam autor „Ta książka to pewnego rodzaju kompendium wiedzy o Rosji do przeczytania w trzy wieczory”.

W książce rozmówcy Wojciecha Harpuli – uznani specjaliści i badacze Rosji - wyjaśniają historyczne, kulturowe, religijne, ideowe, polityczne i militarne podłoże, na którym wyrosła współczesna Rosja. Wnikliwie i z różnych perspektyw badają trwałe, przewijające się w każdym wcieleniu państwowości rosyjskiej, wątki: wszechmocnej władzy, imperialnej buty, prawosławnego mesjanizmu, syndromu oblężonej twierdzy i niechęci do Zachodu.

Wymowa wywiadów zawartych w książce została wyostrzona przez brutalną inwazję Rosji na Ukrainę, ale są one jednak ponadczasowe. W czasie rozmów chodziło o znalezienie sprężyn, które napędzały Rosję od momentu, kiedy powstało Wielkie Księstwo Moskiewskie. Książka jest pewnego rodzaju brykiem, która pozwala dowiedzieć się wszystkiego o Rosji w trzy wieczory. – powiedział Wojciech Harpula zapytany jaki wpływ na jego rozmówców miał wybuch Wojny w Ukrainie.

Spotkanie w Wojciechem Rogacinem i Wojciechem Harpulą w Galerii Delfiny prowadził historyk i publicysta Piotr Gursztyn. Rozmowę z autorami można obejrzeć pod adresem https://youtu.be/mJ4ZzPNExVU

Organizatorami spotkania były Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego oraz wydawnictwo Wielka Litera. Partnerami wydarzenia były Żabka Polska, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” oraz Strabag.