sobota, 18 czerwiec 2022 12:28

Energetycy pamiętają o bohaterach i walczą ze smogiem

Napisał
Energetycy pamiętają o bohaterach i walczą ze smogiem fot. Tauron

Podobizna kpt. Jerzego Kurpińskiego ps. „Ponury” - pojawiła się na ścianie w Myszkowie. Wszystko za sprawą Grupy Tauron, która w ten sposób kontynuuje akcję, której celem jest upamiętnienie ważnych postaci historycznych przy użyciu farb antysmogowych.

W Myszkowie odsłonięty został mural upamiętniający jednego z ważniejszych żołnierzy wyklętych, bohatera podziemia niepodległościowego kpt. Jerzego Kurpińskiego ps. „Ponury”.

- Przeszłość buduje tożsamość, a my chcemy być bliżej społeczności lokalnych, nie tylko poprzez nasze zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego regionu, ale również poprzez udział w inicjatywach społecznych, edukacyjnych i historycznych, które są ważne dla naszych klientów - mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron. - Tauron odpowiedzialnie podchodzi do swojej roli dużego i ważnego podmiotu gospodarczego południowej Polski i dlatego  jest blisko wspólnot lokalnych i na rzecz tych wspólnot działa w wielu obszarach - wyjaśnia Szczeszek.

Grafikę wykonano z wykorzystaniem specjalnej techniki i przy wykorzystaniu farb antysmogowych.

Warto podkreślić, że nie jest to pierwsza inicjatywa udostepnienia obiektów Taurona, znajdujących się w przestrzeni publicznej pod murale lub graffiti o walorach edukacyjnych lub artystycznych. Również, jeżeli chodzi o posiadaną infrastrukturę energetyczną, to zdarza się udostepnienie elewacji niektórych stacji  energetycznych artystom z obszaru street artu, grafikom lub stowarzyszeniom działającym lokalnie. Zawsze tego rodzaju projekty wpisują się w otaczającą architekturę, przestrzeń miejską i są powiązane z konkretnym regionem.

W Zabrzu na ścianie kamienicy przy ul. Bolesława Wallek-Walewskiego 2, od lutego 2021r. znajduje się ekomural o powierzchni 126 m2. Na malowidle podziwiać można Wojciecha Korfantego, czyli jedną z najważniejszych postaci w nowożytnej historii Śląska i Polski. Mural ma dodatkowy walor - pochłania smog.

Wykonany w ostatnich dniach w  Myszkowie mural upamiętnia kpt. Jerzego Kurpińskiego ps. „Ponury” i znajduje się na ogrodzeniu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, przy ul. Miedzianej 3. Wymiary malowidła to 5 m x 6 m. Na pierwszym planie muralu widać postać „Ponurego”, sprawdza pistolet przed akcją. Po bokach dwa wielkie wilki - symbole niezłomnego bohaterstwa. Na sylwetkach wilków obrazy z lasów Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Las był domem bohaterów i jest domem wilków. W tle polskie barwy narodowe, rozmywają się na niebie. Postać ta jest niezwykle barwna, działał w podziemiu niepodległościowym w trakcie II Wojny Światowej, działalności patriotycznej nie zaniechał po roku 1945. W roku 1955 w Warszawie został zakatowany na śmierć przez UB.