poniedziałek, 20 czerwiec 2022 12:39

Jak unikać zagrożeń na obcym rynku pracy?

Napisał
Jak unikać zagrożeń na obcym rynku pracy? fot. free-images/Pixabay

Wakacje to nie tylko czas odpoczynku, ale też dobra okazja do podjęcia pracy tymczasowej. W tym celu młodzi ludzie coraz częściej decydują się na wyjazd za granicę.

Zwiedzanie świata chcą połączyć z zarabianiem pieniędzy, co jest świetnym pomysłem pod warunkiem, że odpowiednio przygotujemy się do wyjazdu.

Przed wybraniem się na zagraniczne wojaże w celach zarobkowych warto ułożyć sobie odpowiedni plan, który pozwoli na bezpieczne podjęcie pracy w każdym miejscu. Im więcej dowiemy się o tym, co nas może czekać tam, gdzie nas niesie, tym łatwiej unikniemy zagrożeń, które mogą na nas czyhać na obcym dla nas rynku pracy.

- Zróbmy zatem dogłębny research i upewnijmy się, czy firma, w której chcemy się zatrudnić jest rzetelna i działa zgodnie z obowiązującymi przepisami. Sprawdźmy też same przepisy. Czy można liczyć na ubezpieczenie? Czy dostaniemy umowę? Co się wydarzy, jeśli z jakiegoś powodu nie będziemy mogli zostać w pracy tak długo, jak planujemy? Zabezpieczmy się na wszelki wypadek, np. odkładając pieniądze na powrót do kraju.

Rozważmy też opcję skorzystania ze wsparcia agencji pośrednictwa pracy za granicą - mówi Marta Kobińska z firmy Bravecare, specjalizującej się w łączeniu pracowników tymczasowych z potencjalnymi pracodawcami. - Rozpoczęliśmy kampanię #LegalnieOdpowiedzialnie, której celem jest zminimalizowanie ryzyka gorzkiego rozczarowania związanego z podejmowaniem pracy w tzw. szarej strefie.

Przed spontanicznymi wyjazdami do niesprawdzonej pracy przestrzega Agata Strzałka, autorka książki „Jeszcze nie zwariowałam (chyba)”, która od lat pracuje jako opiekunka seniorów w Niemczech i kiedyś na własnej skórze przekonała się, czym jest praca „na czarno”. Jej debiutancka powieść to przestroga dla wszystkich, którzy marzą o wyjeździe w ciemno. - Zagrożeń, które na nas czyhają jest niestety mnóstwo, szczególnie, gdy jedziemy do jakiegoś miejsca, w którym nie potrafimy komunikować się z otoczeniem - mówi Agata Strzałka.

- Gdy już zdecydujesz się podjąć pracę zarobkową za granicą, jeszcze przed planowanym wyjazdem poproś o wysłanie umowy, czyli dokumentu potwierdzającego Twoje zatrudnienie. Nie gódź się na pracę bez umowy, nawet jeśli przyszły pracodawca będzie próbował skusić Cię wyższymi zarobkami - przestrzega Marta Kobińska. - Pamiętaj, że w wypadku kontroli stosownego urzędu, kary za nieodprowadzenie wymaganych podatków mogą być bardzo wysokie. Nie warto więc ryzykować, lepiej uczciwie podpisać umowę na wynegocjowanych warunkach.

Przed złożeniem cyrografu starannie przeczytaj dokument oraz dopilnuj, żeby znalazły się tam niezbędne dane obu stron takie jak: zakres obowiązków, wymiar godzin, warunki pracy, wysokość wynagrodzenia i sposoby jego wypłacania, wreszcie data podpisania i adres. Nie spiesz się, zaznacz swoje wątpliwości i dopytaj pracodawcę o wszystko, co budzi kontrowersje.

- Jeśli skorzystasz z pośrednictwa sprawdzonej agencji zatrudnienia, będziesz mieć to z głowy, a do tego zaopiekuje się tobą koordynator, który pomoże ci w razie nieprzewidzianych przeszkód. Na wskazówki można liczyć przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu - ujawnia Jarosław Dobrowolski, koordynator dla osób opiekujących się seniorami w Bravecare.

Opieka nad seniorem to jeden z pomysłów na zajęcia wakacyjne, ale trzeba pamiętać, że jest to wymagająca praca, w której sprawdzą się jedynie osoby empatyczne, lubiące bliski kontakt z drugim człowiekiem, najlepiej doświadczone w opiece np. nad babcią czy dziadkiem. Inne chętnie podejmowane wakacyjne aktywności zarobkowe również nie zawsze są łatwe - wie to każdy, kto podjął się choćby roli kelnera w zatłoczonym nadmorskim barze szybkiej obsługi, czy ktoś, kto w pocie czoła zbierał truskawki na holenderskim polu.