środa, 22 czerwiec 2022 12:44

Spadek nastrojów przedsiębiorców związany ze wzrostem kosztów działalności

Napisał
Spadek nastrojów przedsiębiorców związany ze wzrostem kosztów działalności fot. free-images/Pixabay

Niepewność pracodawców związana z sytuacją makroekonomiczną rośnie - wskazują wyniki najnowszego badania Plany Pracodawców zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad.

Gorsze nastroje przekładają się na hamującą dynamikę zatrudnienia i skromne podwyżki.

Według Roberta Lisickiego, dyrektora departamentu pracy Konfederacji Lewiatan, badanie potwierdza niestety spadek nastrojów przedsiębiorców związany ze wzrostem kosztów działalności, z obawami o inflację, skutki wojny w Ukrainie i wynikającą z tego niestabilność rynkową oraz zakłócenie dostaw, ale zapewne także z niedoborami na rynku pracy osób wykwalifikowanych w poszczególnych sektorach.

Do 49% czyli o ponad 11 pkt. proc. w stosunku do listopada 2021, obniżył się wskaźnik optymizmu pośród badanych pracodawców.

Zdaniem eksperta sytuacja w poszczególnych branżach jest zróżnicowana. Zdecydowanie wskazujące na wzrost zatrudnienia to te, które od dłuższego czasu odnotowywały problemy z pozyskaniem pracowników (transport i logistyka, budownictwo, SSC/BPO).

Co prawda tylko jedna czwarta badanych firm planuje wzrost zatrudnienia, ale nie oznacza to, że procesy rekrutacji staną się łatwiejsze. Przy utrzymującym się bardzo niskim poziomie bezrobocia, odpływie pracowników z Ukrainy czy braku znaczących zmian w polityce migracyjnej, pracodawcy wciąż będą odczuwać w tym zakresie problemy - kończy Robert Lisicki.