poniedziałek, 27 czerwiec 2022 12:42

Spośród firm, które w ub.r. poszerzyły swoją działalność o sprzedaż online, największą grupę stanowią sklepy spożywcze

Napisał
Spośród firm, które w ub.r. poszerzyły swoją działalność o sprzedaż online, największą grupę stanowią sklepy spożywcze fot. Rocket Science

Od początku roku niemal 20 tys. polskich przedsiębiorców poszerzyło działalność o sprzedaż online.

Według najnowszych danych z KRS w Polsce działa obecnie ponad 250 tys. firm prowadzących sprzedaż online, z czego niemal 200 tys. przedsiębiorców w ciągu ostatnich pięciu lat dopisało do swojej podstawowej działalności kod PKD oznaczający handel internetowy.

Tylko od początku 2022 r. zrobiło tak już prawie 20 tys. Zniesienie obostrzeń związanych z pandemią skłoniło część konsumentów do powrotu do częstszych zakupów stacjonarnych, ale sumarycznie sprzedaż detaliczna online w dalszym ciągu rośnie - w cenach bieżących w kwietniu 2022 r. była o 33,4 proc. wyższa niż w kwietniu 2021 r., jak wynika z analizy KRS przeprowadzonej na początku czerwca przez wywiadownię gospodarczą Dun&Bradstreet.

Między 2018 a 2021 r. na ten ruch zdecydowało się 178 tys. przedsiębiorstw, z czego niemal   120 tys. w 2021 r. Firm, które od początku sprzedaż przez internet miały zarejestrowaną jako główną działalność, jest obecnie w Polsce ok. 53 tys. Ogólna liczba polskich przedsiębiorców prowadzących handel w internecie przekracza 250 tys.  

Spośród 120 tys. firm, które w ubiegłym roku poszerzyły swoją działalność o sprzedaż online, największą grupę stanowią sklepy spożywcze. Według danych Gemius  zakupy spożywcze przez internet robi 35 proc. internautów, a ponad połowa z nich zaczęła w ciągu ostatnich dwóch lat. 

Te dane pokazują, jak wiele firm jest świadomych oczekiwań konsumentów i tego, jak kształtuje się rynek. Przedsiębiorcy, którzy uważnie obserwują trendy i wykorzystują je do budowania swojej konkurencyjności, już na starcie wygrywają z tymi, którzy ociągają się w   transformacji cyfrowej.

- Według danych Gemius zakupy online robiło już 77 proc. polskich internautów, w dodatku na rynku funkcjonuje coraz więcej młodych ludzi z tzw. generacji Z, którzy kontakt z internetem mają od dzieciństwa. Całkowite zniesienie obostrzeń pandemicznych zapewne skłoniło część konsumentów do powrotu do zakupów stacjonarnych, jednak pomimo niewielkiego spadku udziału sprzedaży przez internet sumarycznie sprzedaż detaliczna online w dalszym ciągu rośnie - w cenach bieżących w kwietniu 2022 r. była o 33,4 proc. wyższa niż w kwietniu 2021 r. - mówi Rafał Gadomski, CEO Advox Studio.