wtorek, 28 czerwiec 2022 12:52

Zielone finansowanie na ekspansję polskiego kapitału w Wlk. Brytanii

Napisał
Zakład produkcji kabli w Cambois Zakład produkcji kabli w Cambois fot. BGK

Jednym z celów polskiej polityki eksportowej jest przesuwanie się Polski na wyższe poziomy w globalnych łańcuchach wartości dodanej.

Dotyczy to szczególnie innowacyjnych branż i kluczowych etapów wytwarzania. To ważne, ponieważ zaledwie 5 proc. firm eksportujących inwestowało w 2021 r. za granicą.

Obecne działania polskiej firmy TFKable Group potwierdzają, że realizacja tych ambicji jest możliwa i co ważne - może wpływać pozytywnie na ochronę środowiska, zgodnie z celami określonymi przez rząd brytyjski a dotyczący m.in. zerowej emisji netto do 2050 r. Firma rozwija działalność na brytyjskim rynku, poprzez jedną ze spółek Grupy - JDR Cable Systems, zajmującą się produkcją specjalistycznych kabli, głównie dla sektora offshore.

Realizując przyjętą strategię rozwoju podjęto decyzję o budowie nowoczesnego zakładu produkcji kabli podmorskich w Cambois, w pobliżu Blyth Northumberland. Finansowanie inwestycji w kwocie 103,7 mln funtów zapewnił Bank Gospodarstwa Krajowego wspólnie z Societe Generale Londyn i HSBC Londyn.

- Energia odnawialna i budowa jej infrastruktury jest dla całego świata bardzo ważna. Nie chodzi tylko o zobowiązania klimatyczne, ale również obecny kryzys gazowy i energetyczny. Teraz bardziej niż kiedykolwiek konieczne jest kontynuowanie rozwoju rozwiązań w obszarze energetyki odnawialnej i cieszymy się, że możemy wykonać tak istotny krok naprzód budując nowy zakładu produkcyjny w Blyth, w Wielkiej Brytanii - mówi Tomasz Nowak, CEO JDR Cable Systems.

- Inwestycja JDR w Blyth pokazuje, jak atrakcyjny jest brytyjski sektor energii odnawialnej. Dzięki naszej ambitnej Strategii Bezpieczeństwa Energetycznego rząd brytyjski pomaga zmniejszyć naszą zależność od ropy naftowej i gazu i dostarczy obywatelom czystą, zieloną energię - powiedział brytyjski minister ds. inwestycji Gerry Grimstone.

JDR Cable Systems na rozwój działalności eksportowej uzyskała 103,7 mln GBP, czyli ponad 500 mln PLN. W finansowanie zaangażowały się UK Export Finance, Societe Generale Londyn, HSBC Londyn oraz polski bank rozwoju BGK.

- Udział BGK przy tym przedsięwzięciu to 20 proc. wartości finansowania czyli około 177 mln zł. Projekt idealnie wpisuje się w naszą strategię. Z jednej strony wspieramy ekspansję polskiego kapitału, a z drugiej staramy się zarządzać tą ekspansją w kierunkach strategicznych, takich jak ochrona środowiska i zrównoważony rozwój - wyjaśnia Włodzimierz Kocon, wiceprezes BGK.

Kredyt ma charakter zielonego finansowania (Green Loan wg standardu LMA). Tego typu kredyty są udzielane na nieco lepszych i bardziej konkurencyjnych warunkach ze względu na cel, któremu mają służyć. Jednocześnie kredytobiorca zobowiązuje się do spełnienia określonych kryteriów środowiskowych. Agenda 2030, cele klimatyczne UE i Europejski Zielony Ład sprawiają, że dynamika wykorzystywania zielonych instrumentów finansowych będzie w najbliższych latach rosła.