wtorek, 28 czerwiec 2022 17:37

Pracowników brakuje już w 90 proc. firm budowlanych

Napisał
Pracowników brakuje już w 90 proc. firm budowlanych fot. free-images/Pixabay

Braki pracowników wskazuje ponad 90 proc. firm branży budowlanej, a aż 70 proc. firm twierdzi, że brak pracowników to istotna bariera w ich dalszej działalności.

Z danych Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB) wynika, że popyt na pracowników budowlanych znacznie przekracza podaż - napisał portal pulsHR.pl.

- Dziś potrzebne są strategiczne rozwiązania i bez zaangażowania państwa się nie obędzie - uważa wiceprezes Instytutu Staszica Piotr Balcerowski, odnosząc się do braku pracowników przy budowie obiektów polskiej infrastruktury.

Według danych PZPB na polskich budowach przed wybuchem wojny w Ukrainie pracowało łącznie blisko 380 tys. pracowników z Ukrainy, czyli blisko 78 proc. wszystkich cudzoziemców zatrudnionych na budowach w Polsce.

Według ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka w samym budownictwie ubyło 30 proc. pracowników, a w transporcie samochodowym - do 40 proc.

Jak zaznacza pulsHR.pl brakuje pracowników do realizacji kluczowych projektów w infrastrukturze, czyli np. przy budowie dróg, autostrad, obiektów szczególnego znaczenia, lotnisk czy przy inwestycjach na kolei. Główna przyczyna: wojna w Ukrainie. Alarmują w tej sprawie dziś wszyscy zainteresowani - rządzący i przedstawiciele branży budowlanej.

Wielki kłopot z niedoborem pracowników widzi Waldemar Wójcik, członek zarządu Strabagu: - Mamy około 100 pracowników z Ukrainy, jest to więc niewielka liczba w stosunku do ogółu zatrudnionych, na poziomie 6500. Znacznie większy problem widać u naszych podwykonawców.

Dodaje, że według danych podawanych przez PZPB na polskich budowach przed wybuchem wojny pracowało łącznie blisko 380 tys. pracowników z Ukrainy. - Stanowili oni blisko 78 proc. wszystkich zagranicznych pracowników pracujących na budowach w Polsce - przypomina Wójcik.

Z danych PZPB wynika też, że popyt na pracowników budowlanych znacznie przekracza podaż. Braki pracowników wskazuje ponad 90 proc. firm z branży, a aż 70 proc. przedsiębiorstw twierdzi, że brak pracowników to istotna bariera w ich dalszej działalności. Bezrobocie w tej branży praktycznie więc nie istnieje.