wtorek, 28 czerwiec 2022 17:41

Targi „PRosto do PRacy” zakończone

Napisał
Targi „PRosto do PRacy” zakończone fot. Paweł Brzeziński/PRoto.pl

Po raz pierwszy odbyły się Targi „PRosto do PRacy” zorganizowane przez Koło Naukowe Public Relations UW. Wydarzenie odbyło się na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Partnerami wydarzenia były organizacje branżowe: Związek Firm Public Relations, Polskie Stowarzyszenie Public Relations oraz Stowarzyszenie Agencji Public Relations - poinformował portal PRoto.pl, patron medialny wydarzenia.

Targi skierowane były do wszystkich, którzy chcą pracować w branży PR i marketingu oraz zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe. W programie wydarzenia znalazły się panele dyskusyjne oraz warsztaty z ekspertami.

Pierwszy panel poświęcony był kompetencjom przyszłości niezbędnym w PR oraz trendom w branży. Wzięli w nim udział Paweł Soproniuk, prezes agencji Neuron, prof. Dariusz Tworzydło, kier. katedry Komunikacji Społecznej i PR, prezes SAPR, Roksana Obuchowska-Waślicka, członkini zarządu PSPR, Mariusz Pleban, CEO OneMulti, szef InsightOut Lab, oraz Dagmara Tarka, strateżka i ekspertka w dziedzinie public relations.

Podjęto m.in. temat kryzysów w branży PR. Stwierdzono, że są one stałą częścią biznesu i nie da się ich wyzbyć całkowicie. Ważna jest dbałość o słowo, które firma wysyła na zewnątrz. Istotną kompetencją przyszłości, wskazaną przez prelegentów, jest umiejętność rozwiązywania kryzysów, a nie ich generowanie.

Mówiono także o tym, że środek ciężkości przekazów PR-owych przeniósł się do internetu i tam odbywa się walka o uwagę konsumenta. Podjęto także wątek istotności influencerów, którzy pomagają budować tzw. brand awareness, czyli świadomość marki. Zauważono, że zmienia się także forma informacji prasowych. Mają być one krótkie, ale obudowane w multimedia takie jak filmy czy zdjęcia.

Zwrócono uwagę także na to, że coraz bardziej istotne w branży stają się formy takie jak: podcasty, webinary, a ostatnio również spersonalizowane awatary. Za klucz do komunikacji uznano storytelling, który buduje relacje wewnątrz oraz zewnątrz firmy.

W drugim panelu omówiono przyszłość zawodu dziennikarza. Według dyskutantów ważnym elementem w pracy dziennikarza jest dociekanie prawdy. Prelegenci zgodnie przyznali, że mimo obecnych czasów, gdzie każdy może oceniać rzeczywistość w mediach społecznościowych, ważna jest obecność redakcji, która w razie procesu wesprze dziennikarza.