wtorek, 28 czerwiec 2022 18:02

Radomski „Łucznik” nagrodzony za MSBS GROT

Napisał
Członkowie zarządu "Łucznika" Członkowie zarządu "Łucznika" fot. Fabryka Broni "Łucznik" - Radom sp. z o.o.

Fabryka Broni „Łucznik” - Radom została laureatem Nagrody Gospodarczej Polskiego Radia 2022 w kategorii „Dobry Zarząd”. Kapituła doceniła produkcję broni strzeleckiej dla Sił Zbrojnych RP, jak również jej eksport za granicę.

Wręczone po raz 6. Nagrody Gospodarcze Polskiego Radia to ranking wyróżniający najdynamiczniej rozwijające się polskie firmy i przedsiębiorstwa, które w ostatnim czasie miały największy wpływ na wsparcie i rozwój krajowej gospodarki.

W gronie laureatów tegorocznej Nagrody Gospodarczej Polskiego Radia znalazły się również m.in.: PKN Orlen, PGNiG, PZU, PGE i PESA.

Jak podkreślono w uzasadnieniu wyróżnienia dla radomskiego „Łucznika” - karabinek MSBS GROT jest już obecny w siłach zbrojnych czterech państw. W ramach wsparcia polskiego rządu karabinki GROT trafiły do Ukrainy, a w br. „Łucznik” dostarczył je także do Departamentu Obrony USA.

- To prestiżowe wyróżnienie potwierdza, że Fabryka Broni tworzy produkty łączące nowoczesność, niezawodność i wysoką jakość – mówi prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik” - Radom dr Wojciech Arndt. - Ta jakość jest potwierdzona nie tylko przez ekspertów, ale również użytkowników, w tym tych, którzy sprawdzili ją w warunkach bojowych, jak dzisiaj ukraińscy żołnierze.

MSBS GROT powstał w ramach wojskowego projektu TYTAN, a broń została zaprezentowana po raz pierwszy w przeddzień Święta Wojska Polskiego w 2012 r. Jej konstrukcja pozwala na szybką zmianę kluczowych modułów, takich jak moduł lufy ze zintegrowaną komorą gazową, mechanizm spustowy, moduł granatnik i kolba. Dzięki czemu można szybko dostosować broń dla konkretnego odbiorcy i konkretnych potrzeb. Pierwsze egzemplarze MSBS GROT weszły w skład uzbrojenia Wojska Polskiego w 2017 r.