Bez wątpienia telemedycyna przeżyła swój ogromny rozkwit w czasie pandemii i w najbliższej przyszłości będzie rozwijać się jeszcze szybciej obejmując kolejne obszary – mówi portalowi Niezalezna.pl prof. Piotr Henryk Skarżyński.
Z międzynarodowym ekspertem w dziedzinie otorynolaryngologii z Instytutu Narządów Zmysłów w Kajetanach rozmawiał Maciej Pawlak.
Został Pan uhonorowany nagrodą Szmaragdu Forum ekonomicznego „Welconomy in Toruń”. Co dla Pana oznacza ta nagroda?
Ta nagroda to z pewnością docenienie pracy całego naszego zespołu. To także motywacja, aby działać w przyszłości w jeszcze bardziej efektywny sposób oraz potwierdzenie, że nasza droga była właściwa. Nagroda daje też możliwość zaprezentowania opinii publicznej rozwiązań medycznych, które wdrożyliśmy do tej pory. Dla mnie Szmaragd Welconomy jest też istotny z powodów osobistych – kolebką kongresu Welconomy jest województwo kujawsko-pomorskie, a ja jestem rodzinnie związany z tym regionem – mój dziadek pochodził z Torunia.
Ostatni czas to spektakularny rozwój telemedycyny. Jakie będzie jej dalszy rozwój?
Bez wątpienia telemedycyna przeżyła swój ogromny rozkwit w czasie pandemii i w najbliższej przyszłości będzie rozwijać się jeszcze szybciej obejmując kolejne obszary. Będzie coraz częściej używana w diagnostyce, w badaniach przesiewowych czy prewencji. Może być stosowana w rehabilitacji i kontroli jej postępów. Dzięki telemedycynie możemy wspierać system szkolenia i zwiększać wiedzę specjalistów, pomagać im podejmować decyzje medyczne i dobierać odpowiednie terapie.
W 2021 r. zespół pod Pana kierownictwem został wyróżniony nagrodą Złoty Skalpel za nowatorską operację łączącą różne techniki chirurgiczne. Jak Pan widzi przyszłość chirurgii? Jaką rolę odegra sztuczna inteligencja i robotyka?
W tym zakresie istotna jest współpraca specjalistów z różnych obszarów nauki w poszukiwaniu nowych materiałów, urządzeń, technologii. Dzięki współpracy z inżynierami, z uczelniami, takimi jak Politechnika Warszawska, mamy możliwość wykorzystywać nowe rozwiązania w chirurgii. Rozwój w tym zakresie pozwala obecnie przywrócić pacjentom nie tylko możliwość słyszenia, ale i komfort codziennego życia. Możemy obecnie pomóc również tym pacjentom, którzy zabiegi przechodzili wiele lat temu. To właśnie zostało docenione przez Kapitułę konkursu. W operacjach z naszej specjalności udział robotów na razie nie jest duży – wykorzystujemy je w pojedynczych zabiegach, ale cały czas szukamy nowych możliwości np. w wykorzystaniu sztucznej inteligencji, w procesach, które mogą wspomóc pracę lekarzy. Sztuczna inteligencja oraz nowoczesne technologie są już obecne w służbie zdrowia podczas diagnozowania pacjenta i wyborze sposobu jego leczenia. Znajdują zastosowanie tam, gdzie potrzebna jest bardzo szybka analiza dużej ilości danych. Przykładem może być diagnostyka obrazowa.
Jakie najważniejsze wyzwania stoją przed otorynolaryngologią w najbliższych latach?
W obszarze otorynolaryngologii dużym wyzwaniem będą powikłania po COVID-19. Niestety jest ich bardzo wiele i obejmują szeroki wachlarz problemów z całkowitą głuchotą włącznie. Na razie nie możemy jeszcze w stanie określić dokładnej skali problemu – wiele osób dopiero po jakiś czasie zdaje sobie sprawę, że jednak nadal coś jest nie tak z ich słuchem, ale wiemy, że to wyzwanie czekające nas w najbliższych latach.