Przejdź do treści

Skarżyński: W Polsce o koncepcji One Health mówi się jeszcze za mało

Henryk Skarżyński; fot. henrykskarzynski.pl

Pod koniec marca poznamy rekomendacje uczestników 5. Kongresu „Zdrowie Polaków”, którego myśl przewodnia koncentrowała się wokół idei „One Health – Jedno Zdrowie”. 

O koncepcji „One Health” (Jedno Zdrowie), którą wspiera m.in. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) – Hubert Biskupski rozmawiał na portalu superbiz.se.pl z prof. Henrykiem Skarżyńskim, dyr. Światowego Centrum Słuchu i przewodniczącym Rady Programowej Kongresu „Zdrowie Polaków”.

Skarżyński: One Health to pogodzenie różnych interesów (zwierząt, roślin, ludzi, ekosystemów) – wszystkiego, co ma wpływ na nasze zdrowie

Profesor przypomniał, że koncepcja One Health to zintegrowane, jednoczące podejście, którego celem jest zrównoważenie i optymalizacja zdrowia ludzi, zwierząt i ekosystemów. – Mówiąc w skrócie jest to pogodzenie różnych interesów (zwierząt, roślin, ludzi, ekosystemów) – wszystkiego, co ma wpływ na nasze zdrowie. (…)Kierując się założeniami One Health, należy opracować zintegrowane strategie osłabienia, a nawet kontrolowania zagrożeń. Aby koncepcja ta została uznana za punkt wyjścia w programie zmian w skali globalnej i stała się podstawą działań prozdrowotnych na świecie, musi uzyskać poparcie wielu środowisk w większości krajów na świecie.

Według Skarżyńskiego w Polsce o koncepcji One Health mówi się jeszcze za mało, zbyt rzadko też jest ona brana pod uwagę przy opracowywaniu programów profilaktyki zdrowotnej czy wytycznych w systemie ochrony zdrowia. – Podczas Kongresu „Zdrowie Polaków” już o tym mówiliśmy i będziemy nadal podnosić to wyzwanie. Opracowaliśmy także rekomendacje, które mam nadzieję posłużą poprawie sytuacji. Jest to proces – nie zmienimy naszych nawyków z dnia na dzień. Jeśli jednak nie będziemy o tym mówić głośno i nie będziemy stosować się do tych zasad to sytuacja nie ulegnie poprawie i nie pokonamy zagrożenia dla naszej planety. Od tego zależy nasza przyszłość. Każda okazja jest dobra, żeby o tym przypomnieć – dodaje profesor.

Koncepcja One Health jest promowana na świecie i wspierana przez wiele środowisk

Jak zaznacza, koncepcja One Health jest promowana na świecie i wspierana przez wiele środowisk. – Koncepcję wspiera m.in. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP). Mówią o tym przedstawiciele właściwie wszystkich – wydawałoby się odległych -środowisk, od lekarzy, naukowców po leśników i weterynarzy. To wskazuje, że te idee są niewątpliwie słuszne. Niestety, tempo wdrażania tych postulatów jest, na co zwraca uwagę wielu ekspertów, zbyt wolne, bo jest to proces skomplikowany i kosztowny.

Jako przykład placówki zdrowia, która byłaby przyjazna pacjentowi Henryk Skarżyński wymienia prowadzone przezeń Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach k. podwarszawskiego Nadarzyna.

Pacjenci Światowego Centru Słuchu w Kajetanach mają zapewnione miejsca parkingowe, hotel i inne udogodnienia, o które trudno byłoby w Warszawie

– Przed prawie 30 laty, kiedy zaproponowałem, żeby nasz instytut powstał nie w centrum Warszawy, ale kilkanaście kilometrów za miastem spotykało się to z ogromnym zdziwieniem. Wątpiono czy pacjenci tam dojadą. Dziś, jak się okazuje – niepotrzebnie, bo pacjenci, nie tylko dojeżdżają, ale mają zapewnione miejsca parkingowe, hotel i wiele innych udogodnień, o które trudno byłoby w Warszawie. Wymarzyłem sobie, żeby to otoczenie było przyjazne, z parkiem, zwierzętami w mini zoo – jednym słowem miejsce przyjazne dla najmłodszych i niekoniecznie kojarzące się jedynie z procedurami medycznymi – wyjaśnia profesor.

Cały wywiad: https://superbiz.se.pl/wiadomosci/jedno-zdrowie-mowimy-o-tym-stanowczo-za-malo-rozmowa-aa-JDwf-hWak-hJ1s.html
Udostępnij: