71 proc. Polaków ocenia pozytywnie ogólny wpływ technologii na rynek pracy w ostatnich latach – wynika z badania Pracuj.pl.
Na ile włączenie cyfrowych narzędzi do procesu rekrutacji optymalizuje działania HR i podnosi candidate experience?
Digitalizacja przyczyniła się do strukturyzacji mechanizmu naboru pracowników
W sieci supermarketów Lidl Polska digitalizacja przyczyniła się do strukturyzacji mechanizmu naboru pracowników oraz wzrostu w zakresie elastyczności i jakości analizy wskaźników efektywności. Firma wdrożyła rozwiązanie SAP SuccessFactors i zaproponowała kandydatom hybrydowy model rekrutacji.
Według raportu Hays Poland 95 proc. firm planuje w bieżącym roku prowadzić nabór pracowników, a 74 proc. z nich oczekuje, że będzie to zadanie pełne wyzwań.
Długofalowa skuteczność w pozyskiwaniu nowych talentów wymaga obecnie zmiany myślenia o samym procesie rekrutacji
Jak zaznaczyła podczas wydarzenia SAP HRup! Re-GENERACJA, Ewa Pietras, Senior Project Manager w Lidl Polska, długofalowa skuteczność w pozyskiwaniu nowych talentów wymaga obecnie zmiany myślenia o samym procesie rekrutacji i wdrożenia nowoczesnych technologii. To szczególnie istotne w kontekście marki Lidl, w której każdy potencjalny kandydat do pracy traktowany jest także jako ewentualny klient sieci sklepów i odwrotnie.
Dział tej sieci supermarketów blisko współpracuje z menedżerami firmy. Zrozumienie oczekiwań kadry zarządzającej względem potencjalnych kandydatów i dokładne określenie obszarów odpowiedzialności w pierwszym etapie rekrutacji zwiększa szansę na powodzenie całego procesu.
Współpraca z menedżerami firmy w procesie rekrutacji jest równie ważna jak ustrukturyzowanie całego procesu
– Współpraca z menedżerami firmy w procesie rekrutacji jest równie ważna jak ustrukturyzowanie całego procesu i jego automatyzacja. Narzędzie, jakie wykorzystuje Lidl, ale i Zalaris w swojej codziennej pracy pozwala, oprócz usprawnienia procesu także na zaangażowanie menadżerów w proces – zaznacza Katarzyna Kwiatkowska, EVP Region Eastern Europe w firmie Zalaris.
Chcemy być spójni zarówno na etapie budowania kampanii rekrutacyjnych, jak i w fazie kontaktu z potencjalnymi pracownikami
– Rozmawiając z kandydatami staramy się nie wpadać w pułapkę świetnej prezentacji. Zamiast opierać się na własnej interpretacji, poszukujemy potwierdzenia kompetencji, które będą przydatne w pracy. Sami także praktykujemy transparentne podejście – chcemy być spójni zarówno na etapie budowania kampanii rekrutacyjnych, jak i w fazie kontaktu z potencjalnymi pracownikami – podkreśla Magdalena Zimowska, Senior Recruitment Specialist w Lidl Polska.
System SAP umożliwia dokładną analizę wskaźników efektywności na poszczególnych etapach naboru kandydatów do pracy
Lidl Polska, zatrudniający obecnie 25 tys. pracowników, w optymalizacji procesów rekrutacyjnych wykorzystuje narzędzie chmurowe SAP SuccessFactors, wspierające markę w zarządzaniu talentami. System SAP umożliwia dokładną analizę wskaźników efektywności na poszczególnych etapach naboru kandydatów do pracy. Wyniki jakościowe są tu kluczowe, ponieważ skutki błędnych decyzji rekrutacyjnych bywają kosztowne.
Zadaniem skutecznej rekrutacji jest przyciągnięcie oraz utrzymanie najlepszych talentów
– Dziś rotacja na rynku pracy jest duża, a pracownicy nie mają problemu z przekwalifikowaniem – pozytywnie oceniają swoje perspektywy rozwoju i szukają efektywnych modeli działania. Zadaniem skutecznej rekrutacji jest przyciągnięcie oraz utrzymanie najlepszych talentów poprzez otwartą i swobodną komunikację, wsparcie w zakresie dobrostanu, a także technologię cyfrową, która pozwala prowadzić spójne praktyki i badać ich efekty. Oferowanie zindywidualizowanych doświadczeń sprzyjających zadowoleniu i zaangażowaniu to obecnie nadrzędny element HR – mówi Katarzyna Rusek, członek zarządu i dyrektor HR w SAP Polska