Przejdź do treści

Śląscy Promotorzy Polski

Laureaci ósmego tytułu „Promotor Polski ze Śląska”; fot. Salon24.pl

Europejski Kongres Gospodarczy w pełni zasłużenie wszedł do najważniejszych imprez tego rodzaju w naszym regionie Europy. W tym roku przyciągnął najważniejszych polityków (także europejskich) oraz liderów polskiego rynku.

A dla nas, dla Fundacji „Teraz Polska”, była to okazja do bardzo miłej uroczystości: wręczenia po raz ósmy tytułu „Promotor Polski ze Śląska” – napisał na portalu Salon24.pl Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Budowa Marki Polska – w regionach

Przybył zaznacza: Przypomnę: program „Promotor Polski” ruszył w 2017 r. Jego istotą jest wyróżnianie wybitnych osób związanych z polskimi regionami, których osiągnięcia w różnych dziedzinach (kultura, nauka, osobowość) pomagają w budowie pozytywnego wizerunku kraju. Wychodzimy z założenia, że lokalne sukcesy i interesujące przedsięwzięcia to cegiełki, które składają się na Markę Polska.

Po raz pierwszy śląskich Promotorów Polski – również podczas EKG – uhonorowano w 2017 r. Byli to: prezes PTWP Wojciech Kuśpik, akordeonista Marcin Wyrostek oraz wybitny kardiochirurg prof. Marian Zembala. W tym roku statuetki trafiły do: europosła dr Jana Olbrychta, kardiochirurga prof. Andrzeja Bochenka, rapera Miuousha oraz dyrektora Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Bartłomieja Szewczyka. Wręczali je, wraz ze mną, prof. Jerzy Buzek oraz prezes PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego Wojciech Kuśpik.

– Dziękuję Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, że jest z nami od siedmiu lat i bierze pod uwagę nasze rekomendacje do nagrody. Tegoroczni laureaci w sposób szczególny pokazują Śląsk i jego potencjał, za co im szczególnie dziękuję – powiedział podczas uroczystości prezes Kuśpik

Polityk-osobowość, naukowiec, raper-kultura, pasjonat

Przybliżmy postaci tegorocznych laureatów.

Dr Jan Olbrycht

zasiada w Parlamencie Europejskim od 2004 r. Był m.in. skarbnikiem i wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej, odpowiedzialnym za dialog międzykulturowy i międzyreligijny. To również współzałożyciel i przewodniczący parlamentarnej Intergrupy URBAN, zrzeszającej polityków, interesariuszy oraz osoby cywilne zainteresowane tematyką miejską. To obecnie jedna z 28 intergrup działających w Parlamencie Europejskim, skupia ponad 100 partnerów i 86 europosłów. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2000 roku i orderem National du Mérite Francji w 2002. Trzykrotnie otrzymał nagrodę dla najbardziej pracowitego europarlamentarzysty.

Profesor Andrzej Bochenek

jest wybitnym specjalistą w zakresie kardiochirurgii, chirurgii ogólnej i angiologii, konsultantem d/s kardiochirurgii American Heart of Poland oraz prorektorem d/s medycznych Wydziału Medycznego Akademii Śląskiej w Katowicach. Profesor był pierwszym kierownikiem i twórcą renomowanej I Kliniki Kardiochirurgii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, którą organizował z wybitnym kardiologiem prof. Leszkiem Giecem. Kierował placówką przez 25 lat.

Miuosh, czyli Miłosz Borycki

to producent muzyczny, raper, autor tekstów i muzyki. Wydał 21 albumów, z których 8 uzyskało status Złotych Płyt, 3 Platynowych a jeden Podwójnej Platyny. Jego utwory śmiało sięgają do tradycji ludowych, a podsycone lokalną mitologią i świeżym spojrzeniem na sprawy ludzkie, tworzą opowieść o ludziach ziemi zmagającej się z teraźniejszymi problemami, jednocześnie niezapominającymi o szacunku dla tradycji.

Bartłomiej Szewczyk,

z wykształcenia (i pasji) historyk, od roku 2011 kieruje Zabytkową Kopalnią Węgla Kamiennego Guido, która w 2013 r. stała się Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Za główny cel zawodowy postawił sobie utworzenie w Zabrzu ośrodka kultury i turystyki górniczej o znaczeniu europejskim. Zarządza dziś wyjątkową instytucją, będącą jednocześnie muzeum, instytucją kultury, atrakcją turystyczną i ośrodkiem edukacyjnym a przy tym… zakładem górniczym, podlegającym ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze (m.in. z 4 czynnymi szybami kopalnianymi). Na Muzeum składają się bowiem dwa unikatowe w skali Europy kompleksy poprzemysłowe – Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza. Ilość odwiedzających instytucję stale rośnie, w 2023 r. było to ponad 300 tys. osób. Tak bogata oferta jest efektem prac rewitalizacyjnych, prowadzonych od lat na niespotykaną w Europie skalę.

Promowanie Polski to misja każdego z nas

Ósma edycja „Promotora Polski ze Śląska” po raz kolejny dowodzi, że Śląsk, ze swoim bogactwem historycznym i kulturowym, z naukowym zapleczem jest – nomen omen – kopalnią talentów i zagłębiem ludzi, którzy inicjują i realizują ciekawe, wyjątkowe projekty. Mam nadzieję, że nasz program stanowi zachętę do podejmowania oraz promowania takich przedsięwzięć.

Bowiem budowanie Marki Polska to misja nie tylko decydentów i biznesu, ale każdego z nas. Na miarę naszych możliwości i zdolności – zwraca uwagę na zakończenie Krzysztof Przybył.
Udostępnij: