Liczba zleceń na usługi transportowe w Polsce spada – wynika z danych firmy Oferteo. W pierwszych trzech kwartałach 2023 r. była ona niższa o blisko połowę w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r. Użytkownicy najczęściej poszukiwali w takich usług na wiosnę, a zwłaszcza w maju.
Częściej zamawiano spedycję towaru o łącznej wadze powyżej 3,5 tony
Zamówienia na transport krajowy stanowiły 74% zapytań złożonych w serwisie, a na zagraniczny było to 26% – wynika z analizy Oferteo.pl, serwisu łączącego poszukujących usług z ich wykonawcami. W obu przypadkach częściej zamawiano spedycję towaru o łącznej wadze powyżej 3,5 tony.
Po rozbiciu zamówień na dwie kategorie wagowe można zaobserwować, że blisko połowa wszystkich zamówień na krajowe usługi transportowe dotyczyła przewozu towaru powyżej 3,5 t. Rzadziej zamawiano spedycję na terenie Polski o łącznej wadze poniżej 3,5 t (26%). W przypadku transportu zagranicznego odsetek ten wyniósł 11% dla towarów lżejszych i 25% dla cięższych niż 3,5 t.
Najczęściej transportowano towary umieszczone na paletach
Najczęściej transportowaną kategorią ładunków były towary umieszczone na paletach –zlecenia takie stanowiły 45%. Jedno na pięć zamówień dotyczyło transportu materiałów sypkich, takich jak np. żwir, piasek lub żużel. Rzadziej poszukiwano firmy do spedycji maszyn lub materiałów budowlanych. W obu przypadkach zapytania takie stanowiły po 15%. Sporadycznie odnotowywano również zamówienia na przewóz produktów spożywczych (2%) i obiektów ponadgabarytowych (3%), w skład których wchodzą np. meble czy duże AGD.
Z możliwości składania zamówień na usługi transportowe korzystają zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Wśród tych podmiotów aż 7% stanowią przedsiębiorstwa o profilu spedycyjnym, specjalizujące się w organizacji transportu towarów.