Przejdź do treści

Spodziewają się trudnych wyzwań na rynku pracy i uważają, że należy działać odważnie

Fot. free-images.com

80% osób, które wzięły udział w badaniu przeprowadzonym przez portal Pracuj.pl, deklaruje chęć podjęcia ważnych kroków na drodze do rozwoju swojej kariery w 2024 r.

Spodziewają się oni trudnych wyzwań, ale też uważają, że należy działać odważnie (takiego zdania jest więcej niż 8 na 10 badanych). Skąd taka potrzeba zmian na polu zawodowym? Okazuje się, że poprzedni rok pod względem pracy oceniamy raczej przeciętnie – poinformował portal.

Najważniejsze informacje wynikające z badania:

  • Tylko 4 na 10 badanych przez Pracuj.pl pod względem zawodowym pozytywnie lub zdecydowanie pozytywnie ocenia 2023 rok. 34% jest przeciwnego zdania.
  • 56% respondentów uważa, że noworoczne postanowienia mogą skutecznie motywować do zmiany pracy.
  • 81% planuje w przyszłym roku podjąć ważne kroki w swojej karierze.
  • 73% postanowień noworocznych związanych z karierą dotyczy zmiany pracy.
  • 65% spodziewa się wyzwań w obszarze zawodowym wynikających z trudnej sytuacji gospodarczej.

W stosunku do 2022 r. znacząco spadła liczba osób, które spodziewają się otrzymać od swojego pracodawcy świąteczny benefit w postaci dodatkowego zastrzyku gotówki

– Wzrost o około 10% liczby osób, które uważają, że w 2024 roku należy podejmować odważne decyzje na polu zawodowym, pokazuje, że potrzeba zmian rośnie. Mogą one dotyczyć wielu obszarów – od zupełnej zmiany zawodu po staranie się o podwyżkę. Cieszy jednak, że wyżej od tego drugiego wśród noworocznych postanowień pracowników znajduje się chęć utrzymania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. To oznacza, że coraz więcej osób zaczyna postrzegać pracę nie jako źródło sensu, lecz jako dopełnienie satysfakcjonującego życia. I to z pewnością dobra wiadomość! – komentuje Jolanta Lewandowska-Bitkowska, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w Pracuj.pl.

– Zachowawcze podejście do sytuacji na rynku pracy widać było już w pierwszej części noworocznego badania Pracuj.pl. Okazało się wówczas, że w stosunku do 2022 roku znacząco spadła liczba osób, które spodziewają się otrzymać od swojego pracodawcy świąteczny benefit w postaci dodatkowego zastrzyku gotówki. Mogło to wynikać z trzeźwej oceny sytuacji makroekonomicznej i spodziewanej większej tendencji do oszczędzania ze strony pracodawców – dodaje ekspertka.

Spodziewane trudności na szczęście nie zniechęcają jednak respondentów do podejmowania prób na drodze do rozwoju zawodowego. Jest wręcz przeciwnie – wydaje się, że potrzeba poprawienia sytuacji zawodowej jest u respondentów na tyle silna, że aż 81% z nich planuje w 2024 roku podjęcie istotnych kroków w swojej karierze – napisał na zakończenie portal Pracuj.pl.
Udostępnij: