Przejdź do treści

Sportowi Promotorzy Polski

Sebastian Świderski i Wojciech Nowicki, w środku Krzysztof Przybył

Niezmiernie ważne jest to, że widząc naszych sportowców na podium, zapominamy o polskich kompleksach, o tym, że „nie da się”, czujemy nie tylko dumę, ale i wiarę we własne siły.

Jak napisał Krzysztof Przybył, prezes Fundacji „Teraz Polska” na portalu natemat.pl, sportowe sukcesy polskich zawodników mają podwójny efekt, jeśli chodzi o budowę pozytywnego wizerunki Polski na świecie. Oczywiste jest, że rozsławiają biało-czerwony sport wśród kibiców na wszystkich kontynentach. Ten zastrzyk optymizmu i zachęta do osiągania ambitnych celów jest nam potrzebny zwłaszcza dziś, w erze kryzysów i zagrożeń. Kilka dni temu, 25 października, dwaj wybitni sportowcy odebrali statuetki „Promotor Polski”.

Uroczystości w warszawskim Muzeum Sportu i Turystyki towarzyszyło spotkanie Klubu „Teraz Polska Sportowa”, podczas którego przedstawiciele sportu, świata biznesu i eksperci dyskutowali tym razem o wpływie wielkich wydarzeń sportowych na rozwój dyscypliny, promocję miasta, regionu a wreszcie kraju.

Imprezy sportowe zawsze podnoszą poziom cywilizacyjny gospodarza

Prowadzący debatę Robert Korzeniowski w podsumowaniu stwierdził, że imprezy sportowe zawsze podnoszą poziom cywilizacyjny gospodarza, integrują społeczeństwo, ale też wiążą się z pewnym dziedzictwem jakie po nich pozostaje. Nawiązywaliśmy do Euro 2012 (Marcin Herra) i do zmian jakie nastąpiły w kraju po tej wielkiej imprezie. Przed nami organizacja Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce w 2023 roku (Marcin Nowak). Jest to obecnie największe wyzwanie w wymiarze organizacyjnym, sportowym, ale też promocyjnym dla Polski.
A kim są dwaj sportowi Promotorzy Polski? To Sebastian Świderski i Wojciech Nowicki. Siatkarz i lekkoatleta. Medaliści igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. Dwaj zawodnicy, których osiągnięcia mogą stanowić inspirację.

Sebastian Świderski – srebrny medalista igrzysk olimpijskich z 2006 r.

Nazwisko Sebastiana Świderskiego kojarzą wszyscy fani piłki siatkowej. To srebrny medalista igrzysk olimpijskich z 2006 r. W polskiej reprezentacji rozegrał 322 spotkania, a z drużyną Mostostalu Kędzierzyn-Koźle trzykrotnie zdobywał mistrzostwo Polski. Grał także w klubach włoskich – z Perugią Voley zdobył wicemistrzostwo tego kraju, a z Lube Banca Macerata Puchar i Superpuchar Włoch. Po zakończeniu kariery był trenerem i prezesem klubu ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Od ub.r. stoi na czele Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Wojciech Nowicki na olimpiadzie w Tokio 2020 zdobył złoty model w rzucie młotem

Z kolei lekkoatleta Wojciech Nowicki na olimpiadzie w Tokio 2020 zdobył złoty model w rzucie młotem, ustanawiając życiowy rekord (82,52 m), zaś na igrzyskach w Rio de Janeiro – brązowy. W lipcu tego roku podczas 18. Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce w Eugene wywalczył wicemistrzostwo świata (81,03 m); warto odnotować, że pierwszą lokatę zdobył również Polak, Paweł Fajdek. Nowicki jest również dwukrotny mistrzem Europy (Berlin 2018, Monachium 2022).

– To wyróżnienie zachęca do dalszej pracy i utwierdza w przekonaniu, że warto ponosić jej trud. Jestem bardzo z tego dumny, że mogę na arenie międzynarodowej promować nasz kraj, zdobywać dla niego laury i będę się starał robić to jak najdłużej – powiedział Wojciech Nowicki odbierając statuetkę.

Jak podkreślił prowadzący uroczystość dyrektor Konkursu „Teraz Polska” Michał Lipiński – wizerunek Polski to przede wszystkim ludzie. Ich sukcesy, zasłużona renoma, ale i kreatywność, która pozwala na konstruowanie nowych narracji o Marce Polska. Takich, które zainteresują młode pokolenia. Promotorów Polski, rodaków aktywnych w kraju i za granicą, jest wielu – trzeba tylko umieć ich dostrzec. Co też, jako Fundacja „Teraz Polska”, z wielką przyjemnością czynimy – pisze na zakończenie Przybył.
Udostępnij: