Na koniec III kwartału br. poziom popytu w Warszawie był zbliżony do analogicznego okresu w 2023 r. zarówno pod względem ilości wynajętej powierzchni, jak i liczby zawartych transakcji.
Jednocześnie utrzymująca się stagnacja po stronie aktywności deweloperów, spadający wskaźnik pustostanów, zwłaszcza w centralnych lokalizacjach, i coraz mniejsza dostępność gruntów inwestycyjnych mogą zachęcać inwestorów do realizacji projektów redevelopmentowych – wynika z podsumowania sytuacji na warszawskim rynku biurowym opublikowanego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield (C&W).
PODAŻ: ograniczenie aktywności deweloperskiej może potrwać nawet do 2026 r.
Na koniec III kwartału 2024 r. całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły 6,26 mln mkw. Do projektów oddanych do użytku w III kw. 2024 roku możemy zaliczyć inwestycję Viridis B (Polkomtel – 7000 mkw.) oraz Bohema Office D, E (2600 mkw. i 1700 mkw.).
– Obecnie w budowie znajduje się 207 000 mkw. w siedmiu inwestycjach, planowanych do ukończenia w najbliższych latach, co jest znacząco niższą wartością od średniej wielkości podaży oddawanej do użytku w latach 2012-2023. Według szacunków C&W warszawski rynek biurowy powiększy się w tym roku o ok. 103 000 mkw. w ramach dziewięciu projektów – komentuje Ewa Derlatka-Chilewicz, Head of Research Poland w C&W.
Utrzymuje się stagnacja w zakresie realizacji nowych inwestycji biurowych
Utrzymujący się wysoki koszt pozyskania finansowania oraz stopniowo poprawiająca się aktywność inwestorów instytucjonalnych na rynku inwestycyjnym w dużym stopniu wpływają na utrzymującą się stagnację w zakresie realizacji nowych inwestycji biurowych w Warszawie, która prawdopodobnie potrwa nawet do końca 2026 r. Niemniej jednak, większość projektów, których realizacja może rozpocząć się w najbliższych 12-24 miesiącach, będzie zlokalizowana w najbardziej atrakcyjnych miejscach umożliwiających deweloperom maksymalizację zwrotu z inwestycji.
POPYT: centrum Warszawy niezmiennie przyciąga największych najemców
– Całkowita aktywność najemców w pierwszych trzech kwartałach 2024 r. wyniosła ponad 492 000 mkw. i była na tym samym poziomie względem analogicznego okresu w 2023 r. Jest to efekt stopniowej stabilizacji sektora najmu i widocznego trendu optymalizacji zajmowanej powierzchni biurowej przez najemców obecnych na rynku. Ponadto poziom popytu był również zbliżony rok do roku w zakresie liczby zawartych umów, która wyniosła 537 transakcje. Utrzymujący się relatywnie wysoki wolumen finalizowanych umów świadczy o wysokiej płynności stołecznego rynku najmu. W najbliższych kwartałach prognozujemy utrzymanie się stabilnej aktywności najemców – dodaje Jan Szulborski, Business Development & Insight Manager, w C&W.
Do największych transakcji z III kwartału br. należy umowa przednajmu Santander Bank w budynku The Bridge (24 500 mkw.), umowa przednajmu podpisana przez poufnego klienta z branży mediowej w budynku Office House (10 100 mkw.) oraz zajęcie przez właściciela łącznie 8000 mkw. w budynku Domaniewska Office Park Beta.
Stawki czynszów: lokalizacja, jakość i poziom obłożenia decydują o podwyżce stawek
Odczuwalna przez ostatnie 24 miesiące presja na wzrost stawek czynszu na szerokim rynku była napędzana przez rekordowo wysoką waloryzację umów najmu o wskaźnik cen towarów i usług (HICP w 2022 r. dla strefy euro wyniosło 8,4% r/r i 6,2% r/r w 2023 r.).