Przejdź do treści

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie

fot. Vatican News/Youtube.com

„Maryja wstała i poszła z pośpiechem” to hasło pod którym zorganizowano 37. Światowe Dni Młodzieży. Jest to cytat zaczerpnięty z Ewangelii św. Łukasza. Celem organizatorów było zachęcenie młodych ludzi, żeby wstali z kanap i byli aktywni w życiu oraz aktywnie korzystali ze swoich talentów i umiejętności.

Do portugalskiej Lizbony przybyło 600 tys. osób, wśród nich ponad 25. tys. pielgrzymów z Polski. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział 1,5 mln uczestników

37. ŚDM odbyły się 1-6 sierpnia br. Uczestniczyli w nich młode katoliczki i katolicy ze wszystkich kontynentów. Do portugalskiej Lizbony przybyło 600 tys. osób, wśród nich ponad 25. tys. pielgrzymów z Polski. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział 1,5 mln uczestników – poinformowała Agencja Informacyjna. – Msza, którą celebrujemy, w nadziei na przybycie naszego ukochanego papieża Franciszka, jest nawiedzeniem Matki Bożej, zgodnie z ogólnym mottem dnia: Maryja powstała i bez zwłoki udała się na spotkanie z Elżbietą. Jest to ewangeliczny krok, który obejmuje także nas – wyjaśniał młodzieży przybyłej na 37. Światowe Dni Młodzieży kard. Manuel Clemente. W trakcie homilii patriarcha Lizbony odniósł się do tematu 37. ŚDM. – Maryja wyruszyła w drogę, a była wówczas tak młoda jak uczestnicy 37. ŚDM, którzy również wyruszyli w drogę – często trudną z powodu dystansu, przesiadek i kosztów. Tak właśnie można patrzeć na swoje życie – jak na drogę do przebycia, której kolejnym etapem jest każdy dzień – dodał kardynał.

Bądźcie korzeniami radości dla innych! – zaapelował papież Franciszek do 1,5 mln przybyłych na 37. ŚDM

Gościem specjalnym 37. ŚDM był papież Franciszek. – Bądźcie korzeniami radości dla innych! – zaapelował do 1,5 mln przybyłych na 37. Światowe Dni Młodzieży, którzy uczestniczyli w wieczornym czuwaniu w parku nad rzeką w Lizbonie. – „Eso es la juventud del Papa!” (tłum. polskie: „To jest młodzież Papieża!”) – skandowali młodzi ludzie w odpowiedzi papieżowi. Homilia wygłoszona przez papieża stanowiła dialog z młodzieżą. – Co trzeba robić gdy ktoś upadnie? – zadał retorycznie pytanie Ojciec Święty. – „Jest tylko jeden moment, gdy możemy patrzeć na człowieka z góry. Tylko wtedy, gdy pomagamy mu powstać.” – przypomniał papież, zwracając się z prośbą o pomoc, tym którzy upadli.” Na koniec przemowy dodał: „W życiu tylko jedno jest gratis: miłość Jezusa”.

W 37. ŚDM włączył się także Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, którym kieruje prof. Henryk Skarżyński

Obecność Polski na 37. Światowych Dniach Młodzieży to nie tylko liczna reprezentacja polskich pielgrzymów. W wydarzenie włączył się także Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, którym kieruje prof. Henryk Skarżyński. Dzięki niemu podczas wydarzenia doszło do promocji polskiej nauki i kultury. Specjaliści Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu proponowali zainteresowanym pielgrzymom badania przesiewowe słuchu. Dla uczestników pochodzących z mniej rozwiniętych państw była to wyjątkowa okazja do sprawdzenia stanu słuchu. Zajmowały się tym 2 zespoły specjalistów, które przebadały kilkuset pielgrzymów 37. Światowych Dni Młodzieży.

Badania przesiewowe słuchu wykonywane przez specjalistów IFiPS objęły już populację ponad 1,5 mln dzieci i młodzieży na świecie

– Wczesne wykrywanie zaburzeń słuchu u dzieci, młodzieży i dorosłych ma ogromne znaczenie dla skutecznego wdrażania programów wczesnej interwencji, których celem jest usprawnienie procesu komunikacji międzyludzkiej – wyjaśnia prof. Skarżyński. – Badania przesiewowe słuchu wykonywane przez specjalistów Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu objęły już populację ponad 1,5 mln dzieci i młodzieży w niemal wszystkich kontynentach. Pielgrzymi uczestniczący w ŚDM w Lizbonie mieli wyjątkową okazję dołączyć do tej grupy, ponieważ profilaktyka zdrowotna powinna być powszechna.

Eksperci z Instytutu zabrali na ŚDM Platformę Badań Zmysłów

Badania przesiewowe słuchu realizowane podczas codziennej praktyki – wpisują się w główne hasło WHO: „One Health”, które oznacza dbanie o zdrowie ludzi, zwierząt i o całą otaczającą nas przyrodę – tłumaczył Skarżyński. Eksperci z Instytutu zabrali na ŚDM Platformę Badań Zmysłów – opracowane w Polsce przenośne urządzenie do umożliwiające wykrywanie szeregu dysfunkcji w zakresie narządów zmysłów. Nieprawidłowy wynik oznacza, że pacjent szybko powinien zgłosić się do specjalisty na pogłębioną diagnostykę.

ŚDM zostały zapoczątkowane przez św. Jana Pawła II w 1985 r.

– ŚDM to globalne wydarzenie katolickie, którego celem jest spotkanie młodych ludzi z całego świata, aby dzielić się swoją wiarą, nawiązywać międzynarodowe relacje i na nowo odkrywać znaczenie nauk kościoła katolickiego – komentuje ks. Andrzej Sochal,  współorganizator 37. ŚDM. – Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez św. Jana Pawła II w 1985 r. i od tamtego czasu odbywa się co kilka lat w różnych miejscach na świecie – przypomina ks. Sochal. Światowe Dni Młodzieży – spotkania młodych katolików, odbywające się co dwa-trzy lub cztery lata. Pomysłodawcą był św. Jan Paweł II. Pierwsze Dni odbyły się w 1986 r. ŚDM to spotkania z papieżem, organizowanego w formie religijnego festiwalu, w którym uczestniczy młodzież wyznania rzymskokatolickiego z całego świata, która pragnie wspólnie spędzić czas i modlić się. Symbolami ŚDM są Krzyż Roku Świętego i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.

Najbardziej podkreślanym i powszechnie znanym motywem ŚDM jest jedność i obecność wielu różnorodnych kultur

Światowe Dni Młodzieży obchodzone są w sposób podobny do innych tego typu wydarzeń. Najbardziej podkreślanym i powszechnie znanym motywem jest jedność i obecność wielu różnorodnych kultur. Flagi oraz inne atrybuty narodowe są prezentowane publiczności, aby ukazać udział różnych nacji i przedstawić własny sposób przeżywania katolicyzmu. W czasie głównych wydarzeń przedmioty te są wymieniane pomiędzy pielgrzymami. Flagi, koszulki, krzyżyki i inne przedmioty kojarzone z wiarą są noszone przez pielgrzymów, a następnie wymieniane jako podarunki z innymi osobami z różnych stron świata.

Podczas ŚDM w Rzymie zanotowano rekordową, ponad 15-kilometrową, pieszą drogę dojścia do miejsca obchodów, ponieważ ulice i środki transportu zostały zamknięte. Papież Benedykt XVI krytykował tendencję postrzegania ŚDM jako rodzaju festiwalu rockowego; podkreślał, że ŚDM powinny być uważane za owoc „długiej zewnętrznej i wewnętrznej drogi”. Podczas ŚDM 1995 ponad 5 mln uczestników zgromadziło się w Parku Luneta w Manili na Filipinach. Zostało to odnotowano w Księdze Rekordów Guinessa jako największe zgromadzenie w historii – napisała na zakończenie Agencja Informacyjna.
Udostępnij: