Przejdź do treści

Światowy Dzień Recyklingu

Fot. free-images.com/Pixabay

Recykling w ciągu ostatnich kilkunastu lat stał się jednym z tematów priorytetowych.

Współcześnie produkujemy około 2 mld t odpadów rocznie, a ilość ta zwiększa się z każdym rokiem – poinformowała Agencja Informacyjna.

W 2018 r. z inicjatywy Global Recycling Foundation ustanowiono Światowy Dzień Recyklingu obchodzony 18 marca

Recykling to nic innego jak ponowne użycie. W praktyce oznacza to powtórne wykorzystywanie odpadów do wytworzenia nowego produktu. Ma to na celu zmniejszenie nadmiernego eksploatowania złóż naturalnych oraz zmniejszenie ilości śmieci. W ciągu ostatniej dekady produkowane odpady wzrosły niemal dwukrotnie. W 2010 r. wynosiły one 1,13 mld t rocznie, obecnie sięgają 2 mld t. W Europie jedynie 30% odpadów poddawane jest recyklingowi.

Towarzyszą nam w życiu codziennym niemal na każdym kroku

Tworzywa sztuczne towarzyszą nam w życiu codziennym niemal na każdym kroku. Plastikowe butelki, opakowania spożywcze i kosmetyczne, aerozole a nawet ubrania i dodatki są wszechobecne. Rozwijający się konsumpcjonizm negatywnie wpływa na wzrost produkowanych śmieci, a to odbija się na naszym środowisku. Wymierają zwierzęta, klimat się ociepla, wody, gleby i roślinność są zatruwane. To dlatego tak ważny jest recykling i jego promowanie.

Wybory, których dokonujemy na co dzień, mają wpływ na nasze środowisko i przetrwanie planety

Ustanowiony na 18 marca Światowy Dzień Recyklingu ma przypominać ludziom o tym, że wybory, których dokonujemy na co dzień, mają wpływ na nasze środowisko i przetrwanie planety.

Plastikowe butelki, torby foliowe czy ubrania z tworzyw sztucznych lepiej zamienić na produkty wielokrotnego użytku lub właśnie te pochodzące z recyklingu.
Udostępnij: