Przejdź do treści

Sztuczna inteligencja pozywana przez znanych pisarzy z USA

Fot. free-images.com

Kolejni pisarze pozywają OpenAI za naruszenie praw autorskich do ich powieści – poinformował portal edition.cnn.com. Jak poinformował za amerykańskim portalem PRoto.pl, w tej grupie znaleźli się m.in. George R.R. Martin, John Grisha, Jodi Picoult czy Jonathan Franzen.

Pozew został wystosowany „w imieniu wszystkich twórców fikcji, których dzieła wykorzystano do szkolenia chatbota”

17 znanych autorów książek wraz z The Authors Guild, czyli organizacją zawodową pisarzy w Stanach Zjednoczonych, złożyło pozew przeciwko OpenAI, firmie stojącej za ChatGPT. Jak podkreślili, pozew został wystosowany „w imieniu wszystkich twórców fikcji, których dzieła wykorzystano do szkolenia chatbota”. Autorzy dzieł literackich twierdzą, że technologia firmy OpenAI bezprawnie wykorzystuje ich twórczość, która jest chroniona prawem autorskim. Pozywający sprzeciwiają się wykorzystaniu literatury do szkolenia sztucznej inteligencji. Jak twierdzą, niesie to za sobą niebezpieczeństwo naśladowania dzieł literackich przez AI. Dodają jednak, że nie są przeciwnikami rozwoju samej technologii – opisuje edition.cnn.com.

Generatywna sztuczna inteligencja grozi zdziesiątkowaniem zawodu autora

Członkowie The Authors Guild zdecydowali przyłączyć się do pozwu ze względu na „zagrożenia, jakie niesie za sobą wykorzystywanie, bez opłaty, książek chronionych prawem autorskim do programowania maszyn AI, które potem zostaną wykorzystane komercyjnie”. Ponadto „generatywna sztuczna inteligencja grozi zdziesiątkowaniem zawodu autora” – podkreśla The Authors Guild w komunikacie prasowym.

Zdaniem autorów pozwu pisarze powinni mieć prawo decydowania o tym, czy i kiedy ich twórczość zostanie wykorzystana przez sztuczną inteligencję.

Według edition.cnn.com ponad 10 tys. autorów  (wśród których są m.in. James Patterson, Roxane Gay czy Margaret Atwood) podpisało list otwarty, w którym apeluje do firm technologicznych rozwijających technologię sztucznej inteligencji – Microsoftu i OpenAI – o uzyskanie zgód autorów na wykorzystywanie ich pracy do uczenia modeli AI oraz wypłaty im wynagrodzenia.
Udostępnij: