Choć mają maksymalnie po 25 lat walczyli o tytuł mistrza Europy – 600 zawodników z całej Europy spotkało się w Gdańsku na igrzyskach EuroSkills 2023. W ósmej edycji największego konkursu umiejętności branżowych na starym kontynencie wyłoniono najlepszego spawacza, mechanika, stolarza i wielu innych specjalistów kluczowych dla funkcjonowania współczesnej gospodarki w całej Unii Europejskiej.
Podczas EuroSkills zawodnicy musieli wykazać się umiejętnościami technicznymi zarówno indywidualnie jak i zbiorowo
Od 5 do 9 września na terenie AmberExpo oraz Polsat Plus Arena Gdańsk blisko 600 najbardziej utalentowanych młodych zawodowców rywalizowało na EuroSkills Gdańsk 2023. Młodzi ludzie sprawdzali swoje kompetencję w 42 konkurencjach pogrupowanych w 6 kategorii branżowych. Uczestnicy to najlepsi z najlepszych – zwycięzcy krajowych eliminacji. Wśród nich byli polscy zawodnicy, którzy po miesiącach ciężkiej pracy i intensywnych przygotowań pod okiem trenerów i ekspertów próbowali swoich sił w aż 40 różnych dyscyplinach. Podczas EuroSkills zawodnicy musieli wykazać się umiejętnościami technicznymi zarówno indywidualnie jak i zbiorowo, aby wykonać konkretne zadania w swojej konkurencji. Zawodnicy EuroSkills mieli za zadanie wykonać projekt testowy lub serię projektów w ściśle określonych ramach czasowych w ciągu trzech dni. Projekty wymagały złożonej wiedzy technicznej i umiejętności, których młodzi ludzie uczą się i opanowują w trakcie studiów i szkoleń w miejscu pracy.
Pod czujnym okiem ekspertów
Zawodnikom na EuroSkills towarzyszyło będzie ponad 600 ekspertów z przemysłu i sektora edukacji z całej Europy. Eksperci WorldSkills Europe są kluczową częścią ekosystemu EuroSkills. Każda z 43 konkurencji na EuroSkills wymagała dedykowanego zespołu ekspertów, kierowników warsztatów i wolontariuszy. – EuroSkills to olimpiada, tylko że nie sportowa, a zawodów technicznych. Młodzież rywalizowała ze sobą o tytuł najlepszego fachowca w Europie. Przez trzy dni zmagań zawodnicy wykonywali trzy różne zadania konkursowe, tzw. moduły, tym samym nie była to praca ciągła, która rozpoczyna się pierwszego dnia, a kończy ostatniego – mówi Patryk Rudź, ekspert i trener w dyscyplinie Frezowanie CNC. – Frezowanie, tłumacząc najprościej jak się da, to wycinanie różnych kształtów z metalu. Jest to o tyle istotna i przyszłościowa branża, gdyż blisko 80 proc. części w samochodach jest produkowana na obrabiarkach sterowanych komputerowo, właśnie podczas procesu frezowania. Oprócz tego, takie elementy wykorzystuje się w lotnictwie, a także znajdziemy je w naszych smartfonach – zaznacza.
Euroskills to największy konkurs umiejętności branżowych na starym kontynencie, który wyłania najzdolniejszą młodzież w danych zawodach
Podczas EuroSkills zawodnicy musieli wykazać się różnymi umiejętnościami. Aby wykonać konkretne zdania w swoich konkurencjach, potrzebne im były zarówno kompetencje indywidualne, jak i w pracy zbiorowej. – Euroskills to największy konkurs umiejętności branżowych na starym kontynencie, który wyłania najzdolniejszą młodzież w danych zawodach. Laureaci takich igrzysk mają już na początku swojej drogi zawodowej ugruntowaną pozycję na rynku. Znalezienie dobrze płatnej pracy z medalem EuroSkills w kieszeni to kwestia czasu. Młodzi fachowcy są nieustannie poszukiwani przez największe światowe firmy – zauważa Tomasz Bykowski, ekspert i trener w kategorii Dekarstwo.
Przyszłość nowoczesnej gospodarki to również tradycyjne zawody
Umiejętności to przyszłość, ale także teraźniejszość, bo już dziś należy pracować nad tym, jak kształcenie branżowe przyczyni się do zapewnienia specjalistów, którzy będą gotowi, by budować i rozwijać innowacyjną gospodarkę. Między innymi na ten temat rozmawiali uczestnicy VI Międzynarodowego Kongresu Edukacji i Szkolnictwa Zawodowego, który był wydarzeniem towarzyszącym mistrzostwom EuroSkills.
– Umiejętności zawodowe i techniczne budują naszą indywidualną siłę i osobiste talenty. – Stanowią podstawę współczesnego życia i są siłą napędową gospodarek. Dlatego jako Europa potrzebujemy nowej mapy, by umożliwić młodym ludziom obecność na rynku pracy. Jestem przekonana, że połączone wysiłki różnych organizacji w kontekście szkolenia zawodowego przyniosą korzyści nam wszystkim, zbudujemy tak nasze wspólne zasoby na przyszłość – powiedziała Teija Ripattila, prezes zarządu WorldSkills Europe podczas sesji otwierającej wydarzenie w którym udział wzięło kilkuset naukowców, ekspertów edukacyjnych, a także rektorów i przedstawicieli najważniejszych polskich uczelni wyższych. Organizatorem Kongresu była Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji we współpracy z WorldSkills Europe i Komisją ds. Zatrudnienia i Praw Socjalnych Komisji Europejskiej.
Medale dla Polski
EuroSkills Gdańsk 2023, pod hasłem #UnitedBySkills, był wyjątkowym wydarzeniem dla Polski, łączącym sektor przemysłowy, społeczny i edukacyjny w ciągu trzech dni pełnych akcji zmagań w 42 różnych umiejętnościach i zawodach.
Wśród tysięcy widzów, którzy zgromadzili się 9 września na Ceremonii Zamknięcia w Polsat Plus Arena Gdańsk, byli Teija Ripattila, Przewodnicząca Zarządu WorldSkills Europe oraz prof. Paweł Poszytek, Oficjalny Delegat WorldSkills Polska i Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Poszytek: Jestem przekonany, że zadanie wykonaliśmy dobrze i że wszyscy goście doświadczyli polskiej gościnności
-Dziś jest szczególny dzień. To moment, gdy nagradzany niesamowitą europejską młodzież. jestem dumny, wzruszony i szczęśliwy, że to nam przypadł zaszczyt – ale też olbrzymie wyzwanie – zorganizowania EuroSkills Gdańsk 2023 w piętnaście miesięcy. Jestem przekonany, że zadanie wykonaliśmy dobrze i że wszyscy goście doświadczyli polskiej gościnności. Gratuluję wszystkim zawodnikom bez wyjątku. Jesteście przyszłością, jesteście kwiatem młodego pokolenia – powiedział na zakończenie Prof. Paweł Poszytek, Oficjalny delegat WorldSkills Poland I Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Polska zakończyła ósmą edycję igrzysk branżowych z aż 7 medelami. Trzy złote przypadły: Rafałowi Rygalikowi, specjaliście w dziedzinie Frezowanie CNC, Janowi Firlejowi, który bronił biało-czerwonych barw w kategorii Elektronika, a także Piotrowi Wyrzykowi i Hubertowi Krasuskiemu, młodym fachowcom w obszarze Integracji robotów przemysłowych.