Przejdź do treści

Twórca Facebooka na urlopie tacierzyńskim

Mark Zuckerberg z córeczką Aurelią; fot. Facebook

Mark Zuckerberg przebywa na urlopie ojcowskim po tym, jak urodziło mu się trzecie dziecko, córeczka Aurelia.

Od listopada ubiegłego roku pracę w koncernie straciło 21 tys. osób

Tymczasem jego firma Meta przeżywa kolejny kryzys spowodowany masowymi zwolnieniami. Od listopada ubiegłego roku pracę w koncernie straciło 21 tys. osób – poinformowały wirtualnemedia.pl. Zuckerberg ogłosił „rok wydajności” i oprócz masowych zwolnień zrezygnował z planów stworzenia 5 tys. nowych stanowisk. Pierwsza runda zwolnień miała miejsce w listopadzie ub. roku, kiedy pożegnano się z 11 tys. pracowników. Kolejną rundę i zwolnienie 10 tys. pracowników Zuckerberg zapowiedział w połowie marca.

Celem zmian firmy jest spłaszczenie struktury organizacyjnej i odchudzenie firmy

Jak stwierdził szef koncernu, celem zmian firmy jest spłaszczenie struktury organizacyjnej i odchudzenie firmy. Dodał, że to odpowiedź na sytuację w świecie, w tym niestabilność geopolityczną, inflację i wysokie stopy procentowe. Szef Mety skłonił też szeregowych pracowników do tego, aby spędzali więcej czasu w biurze.

Założyciel firmy od 23 marca jest na urlopie tacierzyńskim

– Nasza hipoteza jest taka, że łatwiej jest budować zaufanie osobiście, a bezpośrednie relacje pomagają nam pracować efektywniej – powiedział Zuckerberg. Poproszony o komentarz rzecznik Meta zaprzeczył, jakoby Zuckerberg nakazał wszystkim pracownikom powrót do biura. Podkreślił, że firma „nadal bardzo mocno angażuje się w pracę zdalną”. Meta z nowymi rozwiązaniami w zakresie reklam wideo, likwiduje program rezerwacji In-Stream Zuckerberg i jego dyrektorzy pracują zdalnie Tymczasem ścisłe kierownictwo firmy, w tym Mark Zuckerberg, pracuje zdalnie. Założyciel firmy od 23 marca jest na urlopie tacierzyńskim. Tego dnia na świat przyszło trzecie dziecko Zuckerberga.

Zdalnie pracują też inni czołowi szefowie Mety – dyrektor operacyjny Javier Olivan (dzieli swój czas między Dolinę Krzemową a Europę) szef Instagrama Adam Mosseri (pracuje w Londynie) i szef produktu Naomi Gleit (przeniosła się do Nowego Jorku). A Guy Rosen dyrektor ds. bezpieczeństwa informacji na co dzień mieszka w Tel Awiwie.

Dyrektorzy zdalnie dołączają do cotygodniowych spotkań Mety i regularnie odwiedzają siedzibę giganta technologicznego

Rzecznik prasowy Mety zapewnił amerykański dziennik, że dyrektorzy zdalnie dołączają do cotygodniowych spotkań Mety i regularnie odwiedzają siedzibę giganta technologicznego w Menlo Park. Brak obecności na miejscu kadry kierowniczej najwyższego szczebla, w połączeniu z poważnymi redukcjami etatów i skupieniem się Zuckerberga na technologii Metaverse [wirtualny świat, z którego możemy korzystać za pomocą technologii AR/VR – red.] podobno „zdruzgotało morale pracowników” w firmie – donosi „New York Times”, powołując się na rozmowy z dziewięcioma obecnymi i byłymi pracownikami.

Atmosfera w firmie jest taka, jakby „Igrzyska Śmierci” spotkały się z „Władcą much”

Inwestorom podobają się cięcia w zatrudnieniu – Wielu pracowników czuje się jak w zawieszeniu – powiedziała gazecie Erin Sumner, była pracownica Meta, która została zwolniona w listopadzie zeszłego roku. – Mówią, że atmosfera w firmie jest taka, jakby „Igrzyska Śmierci” spotkały się z „Władcą much”, gdzie każdy stara się udowodnić kierownictwu swoją wartość – dodała. Pracownicy nie czują się pewnie, ale inwestorzy pozytywnie zareagowali na „rok efektywności” firmy Meta.

Od stycznia akcje koncernu wzrosły o ponad 75 proc. po dużych zawirowaniach w ubiegłym roku. Meta nie jest jedynym gigantem technologicznym, który przeprowadził duże zwolnienia w czasie kryzysu w sektorze technologicznym. Alphabet, firma macierzysta Amazon i Google, również zwolniła tysiące pracowników w ciągu ostatnich kilku miesięcy.
Udostępnij: