Przejdź do treści

Uczelnie zapewnią kadry dla nowoczesnej gospodarki

Fot. NCBR

Pod skrzydłami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) kilkadziesiąt szkół wyższych z całego kraju uruchamia kierunki studiów, które przygotują absolwentów na wyzwania gospodarki i rynku pracy, zwłaszcza cyfrowej i zielonej transformacji, z uwzględnieniem branż kluczowych dla rozwoju Polski.

Środki z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) wzmocnią również kwalifikacje i kompetencje kadry zaangażowanej w proces kształcenia w przyszłościowych obszarach.

UE kładzie dziś ogromny nacisk na promowanie oraz wspieranie rozwoju umiejętności i kompetencji

Na te działania NCBR przeznacza łącznie około 670 mln zł z programu FERS w konkursach: „Kształcenie na potrzeby gospodarki” oraz „Kształcenie na potrzeby branż kluczowych”. Eksperci wyłonili w nich 74 projekty, których realizacja właśnie się rozpoczyna. – Unia Europejska kładzie dziś ogromny nacisk na promowanie oraz wspieranie rozwoju umiejętności i kompetencji. Zapewnienie wysokiej jakości kształcenia, zwłaszcza w jego wymiarze praktycznym i w odniesieniu do poszczególnych gałęzi gospodarki, jest szczególnie ważne dla naszego kraju w obliczu transformacji klimatycznej i cyfrowej. Obserwuję, że uczelnie bardzo chętnie włączają się w tę misję, stwarzając studentom warunki do zdobywania wiedzy i kwalifikacji, zgodnie z potrzebami rynku pracy i we współpracy z biznesem.

Będziemy z zainteresowaniem śledzić efekty prac zainicjowanych w obu konkursach – mówi prof. Jerzy Małachowski, dyr. NCBR.

Nabory konkurencyjne „Kształcenie na potrzeby gospodarki” oraz „Kształcenie na potrzeby branż kluczowych”  NCBR przeprowadziło w ramach Działania „Umiejętności w szkolnictwie wyższym” Priorytet „Umiejętności” Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.

Harmonogram naborów FERS planowanych w 2024 r. znajduje się na stronie NCBR pod linkiem: https://www.gov.pl/web/ncbr/harmonogram-konkursow-2024
Udostępnij: